RECENZE: Nejdražší film Netflixu z Prahy Gray Man je slušná akční pecka. Odložte ale mozek
Nový akční velkofilm streamovací platformy Netflix Gray Man sice před vydáním sklízel od kritiků především negativní ohlasy, ale kdo se ho nesnaží porovnávat s vážně míněnou uměleckou kinematografií, ten podle mě bude po zhlédnutí docela spokojený. Pokud má divák rád akční „nalejvárny“, nesáhne vedle. Jenom je potřeba "vypnout" a nepřemýšlet nad každým nesmyslem, který se během více než dvou hodin stopáže objeví.
Gray Man: Netflix bude mít hit
Režiséry velkofilmu Gray Man jsou Anthony Russo a Joe Russo, tedy bratři, kteří stojí za podle mého názoru silně přeceňovanou, ale divácky úspěšnou dvojicí posledních Avengers (Infinity War a Endgame). Po tak populárních snímcích šlo úplně samo, aby jim streamovací gigant nasypal do mošny dvě stě milionů dolarů s úkolem pobavit akcechtivé diváky.
Tvůrci se rozhodli natočit film podle knižní předlohy o chlápkovi (skvělý Ryan Gosling), elitním zabijákovi CIA s kódovým označením Šestka, proti kterému se postaví vlastní organizace. Hon na něj pořádá psychopat, kterého si s chutí zahrál Chris Evans, dosavadní marvelovský slušňák Captain America.
A jak film dopadl? Pro mě osobně byl nejprve určitým zklamáním, protože od dob série filmů o Jasonu Bourneovi si podobný typ filmů představuji jinak, nicméně Gray Man je prostě čistokrevné akční béčko, ale hodně drahé béčko. Když na tohle přistoupíte, budete spokojeni.
Akční orgie
Peníze jsou v něm vidět, takže mezi nejlepší sekvence patří celá dlouhá pasáž v ulicích Prahy, které dopadnou po řádění zlých chlápků trochu polozbořeně.
Našinec má třeba proti Američanům bonus navíc, protože i ve chvíli, kdy se děj odehrává ve Vídni, opět poznává hlavní město naší republiky, baví se nad jakýmsi zahraničním pohřbem na pražském Vítkově a podobně. Praha si ale zahraje naštěstí i sebe samu, nebo překvapivě i Bangkok. Nejvtipnější Čechům, Moravanům a Slezanům ovšem bude připadat scéna před nemocnicí, která stojí jen nedaleko Pražského hradu. Nepochopitelně však zní hláška z úst další hvězdy Billyho Boba Thorntona, který pronese, že v hlavním městě naší země žijí tři miliony lidí. To tvůrci nemohli použít Google? Lecjaký místní obyvatel jim však odpustí poté, co udělají z české policie neschopné a hloupé tajtrlíky.
Směrem k výše zmíněnému Thorntonovi míří jedna z dalších mých výtek: je to skvělý herec, bohužel tady nemá vůbec co hrát, prodat svůj um. Bratři vůbec nevyužili jeho obrovský potenciál, což je určitě velká škoda. Jeho parťáky, dvě hlavní hvězdy, mohu pochválit, svůj prostor a charisma využili.
Úspěch je tutovka
Akční scény jsou jak choreografií, tak vizuálním zpracováním scén i samotnou kamerou atraktivní a nápadité. Některé jsou až úchvatné a jsou doslova pastvou pro oči. Horší je to ve chvíli, kdy se začne povídat a řešit náznak nějakého scénáře, to pak film pokulhává.
Nicméně hlavní složkou Gray Mana jsou právě akční pasáže, ve kterých snímek vyniká. Předpokládám proto, že snímek bude mít u diváků velký úspěch a dočkáme se tak dalších pokračování, s čímž streamovací platforma Netflix předem počítala.
Hodnocení autora: 70%