Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Výměna manželek 2024 Love Island 2024

RECENZE: Nový film o začátcích Donalda Trumpa nabízí šokující podívanou. Exprezidenta líčí jako násilníka

Donald Trump se v sedmdesátých letech vyšvihl v realitním byznysu.
Zdroj: Bioscop
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
film

Do českých kin vstupuje těsně před volbou amerického prezidenta kontroverzní snímek The Apprentice: Příběh Trumpa. Ten se zabývá Trumpovými podnikatelskými začátky v sedmdesátých a osmdesátých letech a vzestupem jeho vlivu. Film se nevyhnul řadě kontroverzí a sám Donald Trump se pokusil zastavit jeho distribuci. Nejvíce šokující je násilná scéna mezi Trumpem a jeho tehdejší ženou Ivanou. 

Kontroverzní snímek The Apprentice: Příběh Trumpa vyvolal bouře ještě před svou oficiální premiérou na filmovém festivalu v Cannes. Snímek původně sponzoroval americký miliardář Dan Snyder, který má blízko k Donaldu Trumpovi. Jenže když zjistil, že film není jeho oslavou, ale je naopak k exprezidentovi a současnému kandidátovi na amerického prezidenta značně kritický, snažil se jeho uvedení zastavit.

To se mu však nepodařilo, a ačkoli tvůrci měli problém uvést snímek v USA do kin, nakonec se jim podařilo sehnat distributora. A proč vlastně film vyvolává takové vášně?

Nejkontroverznější scénou snímku, který mapuje podnikatelský vzestup Trumpa, je znásilnění jeho tehdejší manželky Ivany Trump. K tomu dojde poté, co se mu ve filmu Ivana vysmívá kvůli tomu, že ztloustl a má oranžovou tvář.

Kontroverzní scéna znásilnění manželky Ivany

Tvůrci při popisu scény vycházeli z části rozvodové výpovědi Trumpové, kterou ona sama později odvolala. Následně sdělila, že se k ní zachoval „zcela odlišně než předtím v manželství“ a že se jako žena cítila ohrožena. „Označila jsem to za znásilnění, ale nechci, aby moje slova byla vykládána v doslovném nebo trestním smyslu,“ uvedla.

To však není jedinou kontroverzí snímku. Ten popisuje Trumpa jako bezcitného manipulátora, jehož finanční i vlivový vzestup je založen převážně na obcházení pravidel nebo kompromitaci protivníků.

V tom mu pomáhá jeho mentor v podobě právníka Roye Cohna v podání Jeremyho Stronga (známý například ze seriálu Boj o moc). Cohn se neslavně zapsal do historie jako pomocník senátora McCarthyho, který v padesátých letech v USA rozpoutal hon na skutečné i domnělé komunisty a nepřátele země, často bez ohledu na důkazy.

Trump jako ďáblův učeň

Trump pak v souvislosti s ním hraje roli jakéhosi ďáblova učně. Cohn ho naučí techniky vydírání a diskreditace svých protivníků a ignorování morálky jako základního lidského kompasu, kterým se řídí (nebo by alespoň měla) většina lidí.

Pravidlo 1: Útočit. Útočit. Útočit.

Pravidlo 2: Nic nepřiznávat. Všechno popírat.

Pravidlo 3: Ohlásit vítězství a nikdy nepřiznat porážku.

Tyto praktiky se Trump ochotně naučí a jeho vzestupu už nestojí nic v cestě. Ani samotný Cohn, který v závěru filmu zlomený umírá na AIDS a Trump ho k narozeninám obdaruje levnou cetkou, což patří k nejsilnějším momentům celého snímku.

Snímek The Apprentice: Příběh Trumpa, který jde do českých kin 31. října, si nehraje na přesnost faktů, objektivitu ani vyváženost a s popisovanými skutečnostmi pracuje velmi volně. Po jeho zhlédnutí tak většina lidí bude hodnocení odvozovat jen podle svých subjektivních hledisek a vlastních politických preferencí.

To ostatně viděl i autor těchto řádků. Z mého pohledu film ukazuje příběh sociopatického muže s narcistními projevy, který jen využil svých kontaktů i toho, že se narodil do dobré rodiny. Jiný muž však po projekci zhodnotil film jako popis úspěšného self-made mana.

Glosa: Love Island plný nesmyslné šikany se žene do záhuby. Zůstane pachuť zbytečnosti

Související články

Další články

Nejnovější kauzy