Recidivista René už nechce do vězení: Děti mu vykradení pokladniček nikdy neodpustily, říká Třeštíková
Kamery sledovaly život Reného Plášila od jeho sedmnácti let, kdy šel poprvé do věznice, kam se pak vrátil ještě mnohokrát. Díky nadprůměrné inteligenci však působí jako intelektuál a z basy napíše tři knihy. Dokument Heleny Třeštíkové (73) z něj udělal mediálně známou osobnost, na kterou se lepí krásné ženy samaritánky se zájmem pečovat o něj. V padesáti získává pomalu pocit, že už je na čase se zklidnit a nevrátit se do vězení. Film René - Vězeň svobody odvysílá Česká televize.
První část dokumentu René od režisérky Heleny Třeštíkové slavila velký úspěch. Pokračování o téměř napraveném hříšníkovi už na některé působilo poněkud vlekle a filosofické řači Reného klišovitě. Snímek René - Vězeň svobody točila Třeštíková třicet tři let. Seznámili se, když mu bylo 17 let a šel poprvé do věznice pro mladistvé. Z té pak putoval do normální věznice, kam se v průběhu života vrátil ještě mnohokrát, většinou za krádeže.
René Plášil (51) byl klukem ze spořádané rodiny. Jeho otec byl koncertním mistrem a matka se starala o domácnost. Když táta matku opustil kvůli mladé baletce, která byla jen o šest let mladší než René, rozhodl se odejít na vojenské gymnázium do Moravské Třebové. V sedmnácti si vzal bez dovolení dvě zbraně domů do Českých Budějovic, aby je ukázal kamarádům a zastříleli si. Za to jej vzápětí začali vyšetřovat a přišli i na další věci, které z kasáren bral, a to kabáty a boty. Kupoval je od něj jistý praporčík a přeprodával je dál. Škoda dělala dva tisíce a René dostal dva roky natvrdo.
Vykradl i Třeštíkovy
Ve vězení pak René strávil podstatnou část dospělého života a když už se dostal na svobodu, většinou na ní dlouho nezůstal. Věnoval se velkému množství nelegálních činností, od obyčejných vykrádaček po důmyslné podvody s nákupy zboží na faktury. Během zlodějské kariéry se mu povedlo vyloupit i byt režisérky Třeštíkové. Stalo se to, když jej její manžel požádal, aby mu sestavil vězeňský slangový slovník. "Ještě s kamarádem jsme jeli k němu domů, ale on tam nebyl. Kdybych byl sám, nešel bych, ale takhle jsme se k nim dovnitř podívali. Vzali, na co přišli. Obrazy, hifi techniku, sbírku známek a hlavně starožitné zlaté hodiny v podobě slunce. Znalec je pak u soudu ocenil na částku od pěti tisíc do dvou milionů a já je prodal za 720 tisíc. Když mě pustili, paní režisérce jsem skoro všechno vrátil, ale ty hodiny už ne," přiznal v dokumentu René.
Tuto ne zcela standardní situaci nám v rozhovoru pro eXtra.cz popsala i sama Třeštíková. "Byla jsem na něj naštvaná, ale vyměnili jsme si pár dopisů a po nějaké době jsem se rozhodla ho sledovat dál. Je to velmi autentická postava intelektuála, který má zároveň tuto asociální zkušenost. Řekla jsem si, že bude zajímavé s ním pokračovat. Ale myslím, že moje děti mu vykradení jejich pokladniček nikdy neodpustily," řekla s lehkou nadsázkou.
René: Vězni tu nemají žádné ambice
Z věznic měl René nejraději Valdice, na které vzpomínal, když seděl ve čtyřiceti v Borech za řízení bez papírů. Dochází mu, že čas strávený za mřížemi je ztracený a z ostatních kriminálníků kolem něj je deprimovaný. "Nechci posuzovat kvality jejich kriminálních výkonů. Ale prostě jsou blbý. Nemají žádnou ambici. Už nikdy víc do béčka, to radši do Valdic. Třeba v těch Valdicích seděli lidi a studovali tam nové zámky, četli si daňové předpisy, celní předpisy. Když pak chtěli někoho podvést, udělat. Prostě na sobě pracovali, i když třeba v tom špatném oboru," zhodnotil situaci v base.
Renému byla poměrně brzy diagnostikována roztroušená skleróza, která jej pomalu, ale jistě ubíjí. Naopak se však může pyšnit nadprůměrnou inteligencí, která jej ovšem ve výsledku ubíjí rovněž. Zpoza mříží se tak věnuje psaní a zkouší se ze svých pocitů vypsat. Během posledního pobytu ve vězení tak dokončil svoji v pořadí již třetí knihu - René. Předtím vydal díla Běžec na trati K... a Bohové s.r.o.
Fanynky v minisukních
Dokumenty od Třeštíkové Renému zajistily až pozoruhodné množství obdivovatelek. Některé jej u sebe nechaly bydlel, jiné o něj pečovaly. Zvláštní platonický vztah měl s mladičkou blondýnkou, která mu psala dlouhé srdceryvné dopisy do vězení, kam za ním docházela v minisukních v délce širšího pásku. Když však věznici konečně opustil, opustila jej i ona s tím, že jsou přece jen kamarádi. Spolu s připravenou rozlučkovou řečí, ve které mu slíbila přátelství na život a na smrt, ale nic víc, mu tato milovnice velkých gest vrátila jeho první dopis a předala plyšáka tygříka. "Aspoň bude klid," reagoval na to René a snažil se vše hodit za hlavu.
Kde je René dnes?
Na téměř padesátiletém Reném je vidět, že už má boje prosti systému dost. Nápis 'Fuck the People' na krku bledne a do vězení už by se vrátil opravdu nerad. Pronajal si hospodu a snažil se držet legální činnosti. Vzápětí poznal krásnou Michaelu, kvůli níž a jejímu malému synovi hospodu opustil a našel si práci v kovošrotu. Krásný vztah jim vydržel téměř osm let, pak jej Michaela opustila kvůli jinému. René tak zůstává v padesáti sám a pracuje v rybárně.
Dokument René - Vězeň svobody odvysílá ČT2 v úterý 4. března 2023 ve 20:00.