Redaktorka eXtra.cz Laura zkusila rýžový detox: Podívejte se, jak si parádně pročistila tělo!
Celozrnná rýže je skvělá při detoxikaci organismu, samy si můžete zvolit, zdali budete konzumovat loupanou nebo neloupanou. Tato kůra ale není pouze na hubnutí a detox, doporučuje se lidem, kteří mají problémy s vypadáváním vlasů, lámavostí nehtů, ale i problémy vážnější, jako například vysoký krevní tlak, srdečně-cévní potíže, žaludeční a střevní potíže, nedostatečnost ledvin nebo revmatismus.
Celozrnná rýže je bohatá na hodnotné bílkoviny a má minimum tuku. Obsahuje vitamín B a spoustu minerálních látek. Také ale obsahuje kyselinu glukózovou, která se váže pomocí enzymu glukuronidázy s těžko vyloučitelnými jedovatými látkami, které se takto mohou dostat z těla ven. Tato kůra se dělí na 4 fáze a každá z nich trvá 9 dní. V žádném případě nepoužívejte bílou rýži, kůra by byla neúčinná. Bílá rýže obsahuje až sedmkrát méně minerálních látek, vlákniny a vitamínů.
Můj detox začal jako taková příprava na hubnutí, chtěla jsem si pročistit organismus před tím, než začnu hubnout a pracovat se svojí váhou. Je to podle mě skvělý začátek, jak nastartovat organismus a dát mu najevo, že se s tělem bude něco dít. Nečekala jsem, že úbytek váhy bude tak rychlý, ale také jsem si s tímhle detoxem vytrpěla.
1. fáze: Celozrnná rýže bez soli a tuku
Tato fáze byla pro mě nejtěžší a i když to bylo pouze 9 dnů, připadalo mi to jako věčnost. Jíte pouze rýži uvařenou ve vodě bez soli, oleje a jiných surovin pro dochucení. Doporučená dávka na den je 500 g, ale z mé vlastní zkušenosti tohle množství nesníte. Jelikož nesmíte nic jiného, dochucovala jsem si rýži čerstvými bylinkami. Důležité je také pít hodně vody, aby se škodlivé látky vyplavovaly z těla ven. Čaje jsou v období kúry také vhodné, nejlépe ale pouze zelený čaj nebo čaj bancha, samozřejmě neslazené.
2. fáze: Celozrnná rýže s vařenou zeleninou
Na tuhle fázi jsem se těšila jak malá holka, konečně nejíte samotnou rýži a dokonce si můžete malinko zeleninu osolit. Je jen na vás, zdali budete jíst pečenou, vařenou nebo jinak tepelně upravenou zeleninu. Měla by ale tvořit přibližně 25 % porce, zbylých 75 % je pořád celozrnná rýže. Je ale stále zakázáno používat k přípravě pokrmů olej. Vhodná zelenina je určitě zelí, mrkev, cibule, petržel, celer, kedlubny, okurky, ředkev, květák, kapusta, řepa a brokolice.
3. fáze: Předchozí potraviny plus luštěniny
Tahle část detoxu byla pro mě tak trochu klíčová, po 18 dnech jsem cítila velký úbytek na váze, a to přes 7 kg. Po tolika dnech jsem měla chuť na vše, co jsem spatřila, dokonce i na jídla a suroviny, které nesnáším a nejím od malička. Odolala jsem, vydržela dalších 9 dnů této kúry. V této třetí fázi obohacujete své jídlo luštěninami podle chuti, mohou tvořit až 20 % celkové porce. Uvařené luštěniny můžeme také osolit mořskou solí, ale pořád jen v malém množství, nebo pokapat kvalitní sojovou omáčkou.
4. fáze: Celozrnná rýže, vařená zelenina, luštěniny a syrová zelenina
Poslední část detoxu už byla naprosto bezproblémová, rýže se zeleninou a k tomu salát z čerstvé zeleniny. Konečně je povolený extra panenský olivový olej, nebo okyselení citronem. Můžete zvolit jakoukoliv zeleninu, tudíž máte širokou škálu možností, jak jídlo kombinovat. Tahle závěrečná fáze je nejsnadnější a ten pocit, který budete mít, je opravdu k nezaplacení. Já osobně jsem se cítila jako nový člověk, a ještě jako bonus o 11 kg lehčí.