Reportér Jan Tuna: Mnoho lidí kvůli vládě čeká na smrt, Babiš ohrožuje doktory i zbytek země
Lékaři senioři v ohrožení
„Moje příbuzná je dětská lékařka, chiruržka, pracuje v jedné středočeské nemocnici. Je jí 75 let, a tak jsem se divil, že ještě slouží, když je ve svém věku ohrožená. Jenže by neměl kdo sloužit, navíc lékaři si teď nesmí brát dovolenou. Proto si s kolegyní rozdělily služby. Když jsem se jí ptal, jestli dostala respirátory, tak mi jen řekla, ať neblázním. I jednorázové roušky jim zabavili, takže si roušky ušila sama,“ řekl eXtra.cz Jan Tuna, který příbuzné poveze ochranné pomůcky, jež získal od čtenářů svého příběhu uveřejněného na Facebooku.
„Mám o ni samozřejmě strach. Ale je jen jednou z mnoha. Věk českých doktorů je v řadě případů velmi vysoký, jako senioři jsou ohrožení dvakrát tolik. Mnoho lidí teď v podstatě čeká na smrt. V diskusi se ozvala spousta zdravotníků, že jsou na tom stejně. Vůbec nevím, kam všechny ty dovezené ochranné pomůcky zmizely,“ diví se reportér.
Lhaní do očí
Ten ze všeho viní spolek kolem premiéra.
„Situace je složitá všude. Jsem ale přesvědčený o tom, že za to, jak na tom nyní jsme, může vláda s čele s Andrejem Babišem (65). Ten už od začátku, v lednu, kdy naši připravenost a ochranné pomůcky chtěla řešit opozice, všechno ignoroval. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který jen plní premiérovy rozkazy, tvrdil, že je vše v pohodě. A Babiš, který tu pořádá hony na lyžaře, v tu chvíli postoval selfíčka z lyžování v Alpách. Navíc lhal, že roušky všude jsou. To mi připomínalo utěšování zvířete, které posíláte na porážku,“ myslí si.
Sliby chyby
„Obrovským problémem se staly i povinné centralizované nákupy, které zdravotnickým zařízením nedovolily, aby se sama zásobila. Ministerstvo zdravotnictví jim slíbilo, že jim ochranné pomůcky dodá. Jak se ale ukazuje, dodnes je nemají domovy důchodců, nemocnice ani záchranné služby,“ zlobí se Tuna.
A ostrá slova má i přímo na premiéra, kterého v souvislosti s celou pandemií podezírá z nebezpečných věcí. Vítání čínského proviantu na letišti ústavními činiteli i oslavné řeči směrem k Číně přičítá osobním zájmům Andreje Babiše.
Vlastizrada?
„Nesmí se zapomínat na to, že Andrej Babiš si loni v Číně napůjčoval obrovské peníze. Teď ho Číňané pomyslně drží pod krkem. Vždycky mu mohou úvěr zrušit, zvýšit úroky, cokoliv. Proto i když musel mít od tajných služeb zprávy, že čínští exponenti po celé České republice skupovali ochranné pomůcky, stejně proti tomu nijak nezasáhl. Je nebezpečné, aby byl premiér, který má pod sebou bezpečnostní služby a svolává Bezpečnostní radu státu, zavázaný cizí, navíc totalitní mocnosti. Je jejich vazalem. Senátor Fischer a bývalý náměstek Babiše na financích Ondřej Závodský dokonce říkali, že to je ohrožení bezpečnosti země, nese to prvky vlastizrady, s čímž souhlasím,“ dodal moderátor pořadu Seznamu A dost!