Revoluce v nakupování bydlení: Za pořízení nemovitosti už nebudete platit daň z nabytí
Pro schválení návrhu, kterým se daň z nabytí ruší, zvedlo ruku 187 přítomných poslanců. Proti nebyl nikdo z nich. Předlohu nyní musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.
Opozice návrh podpořila
4% daň z hodnoty nemovitosti platí kupující, kromě těch, kdo kupují novostavbu. „Vítáme tento návrh. Znamená to konec absurdní a nelogické daně, která prodražuje vlastní bydlení,“ řekl k tomu poslanec Vojtěch Munzar (ODS). Zrušení daně dlouhodobě žádala pravicová opozice.
Za úsporu zbude na kuchyň
Poslanec Dominik Feri (TOP 09) změnu pochválil. „Pokládáme ji za daň, která lidi zasahuje na nejcitlivějším místě, na vlastním bydlení. Když kupujete vlastní nemovitost, tak sami přesně víte, co ta čtyři procenta znamenají. Mohli byste si za ně koupit koupelnu nebo kuchyň. Sami víte lépe než stát, na co peníze použít,“ uvedl.
Odpočty úroků z úvěru zachovány
Těsně prošel i návrh na zachování odpočtu úroků z úvěrů. Změnu podpořili i dva poslanci ČSSD a sedm poslanců KSČM. Kdokoli si nyní vezme při koupi nemovitosti hypotéku, může si při podání daňového přiznání jednou ročně odečítat úroky z úvěrů ze svého daňového základu. To plánovala vláda zrušit. Nepovedlo se. Snižuje se ale roční limit na úroky z hypoték ze 300 tisíc na 150 tisíc korun.
Předseda ODS Petr Fiala řekl, že zachování odpočtů je otázkou zdravého rozumu. "Proč zdražovat lidem bydlení, proč jim bránit v bydlení, proč komplikovat život těm, kteří si na bydlení musí vzít hypotéku? Zpravidla jsou to lidé s nižšími příjmy," uvedl.
Novela má zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání daňového přiznání do 31. března následně ministerstvem kvůli pandemii odloženou do konce srpna, už daň platit nebudou. Pokud ji někdo už zaplatil, budou mu peníze vráceny. Týká se to tak lidí, kteří dokončili svůj vklad do katastru v prosinci 2019 nebo později.