Režisér Jiří Menzel zemřel ve věku 82 let! Zanechal po sobě tři truchlící ženy
Filmový svět zasáhla smutná zpráva, ve věku 82 let zemřel oceňovaný herec, režisér a spisovatel Jiří Menzel. Uznávaný umělec, který stvořil tak legendární snímky, jako jsou například oscarové Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek, Postřižiny či Vesničko má středisková, strávil poslední léta svého života na vozíčku a potřeboval neustálou péči. Na tomto světě po něm zůstala o 40 let mladší manželka Olga, nevlastní dcera Anna Karolína a dcera Eva Maria. Právě paní Olga o úmrtí manžela informovala přes svůj facebookový účet. Menzel zemřel 5. září, Olga o úmrtí informovala o den později.
Jiří Menzel se narodil 23. února 1938 v Praze. Jeho otcem byl spisovatel a scénárista Josef Menzel, v jehož šlépějích se Jiří rozhodl kráčet. Psal se rok 1962, když úspěšně absolvoval na pražské FAMU v oboru filmové režie.
V šedesátých letech byl Menzel spoluzakladatelem takzvané československé nové vlny, tedy jednoho z umělecky nejvýznamnějších trendů v celé historii československé kinematografie. Úspěch sklidil už se svým prvním celovečerním filmem s názvem Ostře sledované vlaky, který získal Oscara za nejlepší zahraniční film.
Komunismus
Velkou překážkou pro Jiřího Menzela byl komunistický režim, pohlavárům se jeho filmy nelíbily a kupříkladu snímek Skřivánci na niti, který byl natočen roku 1969, se k divákům dostal až po listopadu 1989. Sám byl donucen podepsat Antichartu, kampaň významných osobností odsuzující prohlášení Charty 77 Později prohlašoval, že se za podpis nestydí a stydět by se měli ti, kteří ho k němu donutili.
Jiří Menzel a divadlo
Menzel se neproslavil pouze díky svým filmům, proslul též jako režisér divadelní, známá je například jeho inscenace komedie Mandragora v pražském Činoherním klubu, která se se hrála nepřetržitě v letech 1965 až 1976.
Na kontě Jiřího Menzela jsou i další známé hry, například fiktivní příběh o setkání Hitlera a Stalina zvaný Noc v synagoze, komedie Tři v tom, na kterou mohli diváci do divadla chodit téměř 10 let a spousta dalších.
Herec Jiří Menzel
Jiří Menzel neseděl jen v režisérském křesle, sám se objevoval i před kamerou a diváky bavil i jako herec. Získal roli například v dnes už legendárním seriálu Hospoda, který byl vysílán televizí Nova. Zahrál si pak například i ve filmech Kdyby tisíc klarinetů, Spalovač mrtvol, Obecná škola, Medvídek či Tlumočník
Ocenění
Jako celosvětově známý a uznávaný režisér se Jiří Menzel během své dlouholeté kariéry dočkal spousty významných ocenění. Velkým úspěchem byla soška Oscara za Ostře sledované vlaky a nominace na Oscara za film Vesničko má středisková
Snímek Skřivánci na niti se dočkal ocenění Zlatý medvěd na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. Menzel je rovněž držitelem Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu a dočkal se i státního ocenění ve formě medaile Za zásluhy udělované prezidentem republiky.
Olga Menzelová
Slavný režisér dlouhá léta platil za starého mládence a lidé měli za to, že svůj život zcela oddá jen filmové a divadelní tvorbě. Proto bylo pro mnohé šokem, když se Jiří koncem října 2004 tajně oženil. Během cestování po Asii si v Thajsku po pětileté známosti vzal o 40 let mladší Olgu Kelymanovou
Olze, toho času již Menzelové, se roku 2008 narodila dcera Anna Karolína. Později přiznala, že jejím otcem není Jiří, nýbrž jeho kolega Jaroslav Brabec Až o 6 let později vzešla z lásky Jiřího a Olgy režisérova první biologická dcera, která byla pojmenována Eva Maria.
Podlomené zdraví Jiřího Menzela
V roce 2017 byl Jiří Menzel po dovolené v zahraničí hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, kde musel kvůli zánětu středouší absolvovat náročnou operaci. Následně byl několik měsíců udržován v umělém spánku.
Od operace hlavy byl upoután na invalidní vozíček a potřeboval nepřetržitou péči. Ve společnosti se naposledy objevil před Vánocemi roku 2019, kdy zavítal do pražského Obecního domu, aby uctil památku skladatele Jiřího Šusty. Svůj čas doma trávil čtením, poslechem hudby, sledováním filmů a rád přijímal návštěvy.