Richard Müller vypadá skvěle a přemýšlí, na co dá svých 250 korun. A kam je dáte vy?
Co pro vás v dnešní době znamená 250 korun? "Pět másel, hydratační krém, cédéčko nebo tři chleby." To jsou reakce řady Čechů a Slováků, kterým se v listopadu na bankovních účtech objevilo právě takové množství peněz. Zaslala jim je v rámci unikátního experimentu humanitární organizace MAGNA, kterou zajímalo, co je pro lidi ještě zanedbatelná částka a kolik z nich si jí na účtu vůbec všimne.
Do svérázné kampaně, která v České republice a na Slovensku nemá obdoby, se zapojili i zpěvák Richard Müller nebo herečka Anna Schmidtmajerová. "Je to částka, která je pro střední vyšší vrstvu pravděpodobně zanedbatelná," komentuje Müller fakt, že 80 procent lidí si peněz na kontě ani nevšimlo.
MAGNA přitom za 250 korun měsíčně zachraňuje děti v ohrožených oblastech a často jde o prostředky, které rozhodují o životě a smrti.
"Je to sto jídel za naše jedno v restauraci," přepočítává hodnotu peněz jeden z účastníků experimentu, ke kterému vzniklo i video. V něm kromě Müllera a Schmidtmajerové účinkují lékaři, cestovatelé, IT specialisté či podnikatelé, které kampaň (Ne)Zanedbatelná částka zaujala a rozhodli se ji veřejně podpořit.
Na kampaň přitom nebyla využita ani koruna od dárců, jejich peníze, tedy 100 % daru, totiž putují přímo na pomoc do rizikových oblastí jako Jižní Súdán, Kongo, Sýrie, Libanon, Irák nebo Kambodža.
PŘÍBĚHY POMOCI:
11měsíční děvčátko z Kambodži vážilo pouze pět kilogramů
Jedenáctiměsíční Sreymom vážila pouze 5,4 kilogramů. Měla těžký zápal plic, vysoké horečky, silné průjmy, nemohla sedět či udržet hlavu. Během pravidelné návštěvy komunity v oblasti Kampong Tralak v Kambodže ji v září našel MAGNA tým zdravotníků a okamžitě ji převezl do nemocnice, kde jí byla podána terapeutická strava, přípravky na rehydrataci a antibiotická léčba. Po 24 hodinách se podařilo její stav stabilizovat.
Sreymom 10 dní užívala terapeutické vysoce výživné mléko, lékaři ji sledovali ve dne i v noci. Hospitalizace malého děvčátka byla natolik úspěšná, že ji lékaři propustili do domácí péče. Přibrala až dva kilogramy, konečně se mohla postavit na vlastní nohy. Rodiče viděli svou na dceru na její první narozeniny se konečně usmát.
Dívka, která přežila AIDS
Už jako malé děvčátko okolo sebe slyšela výrazy AIDS nebo HIV. "Otce si nepamatuji. Matka zemřela, když jsem byla ještě malá, ale pamatuji si, jak byla krásná. Jsem moc ráda, že mám její fotografii. Byla to statečná žena se špatným osudem," říká šestnáctiletá Pheap z Kambodži a v ruce drží fotku své maminky.
Pheap žije v centru MAGNA pro sirotky s HIV/AIDS spolu s dalšími 44 mladými lidmi a dětmi. Dostala se tam ještě v roce 2005, když její matka zemřela v hospici. V tomto období měla pětiletá Pheap pokročilé stadium HIV/AIDS, a kdyby nedostala pomoc, zemřela by.
Pheap je naživu díky antiretrovirální léčbě (ARV), která potlačuje vir a zastavuje jeho šíření v těle. Pheap si navíc musela zvyknout na pravidelné užívání léků a pevný režim – musí je brát v přesně stanovený čas, dobře spát a jíst. Jestliže bude tato pravidla dlouhodobě dodržovat, může žít více méně bez omezení. Dokonce může porodit zdravé děti.