Rodiče dětí, jež mají podstoupit operaci mandlí, mají strach: Bojí se, aby neskončily jako Adámek
Týká se to téměř každého třetího rodiče. Operace mandlí je u dětí zcela běžný zákrok, který skutečně podstoupí asi třetina dětí. Jenže po případu Adámka Vyčítala, který byl hodně medializován, mají rodiče strach.
„K hrůzným představám dnešních rodičů se přidává i to, že mají v živé paměti, jak museli odstranění mandlí podstoupit sami. Ale před lety to bylo skutečně hrozné, dělalo se to naživo, s minimem tišicích léků,“ sdělil pro deník Právo primář Kliniky ušní, nosní, krční FN Motol Michal Jurovčík.
Rodiče si pro tento zákrok vybírají častěji špičková specializovaná pracoviště, jako je právě Fakultní nemocnice Motol. Proto se čekací lhůty prodlužují a na operaci mandlí se tu nyní čeká až pět měsíců.
„Dnes jde o zákrok v celkové anestezii. Navíc se změnila i častost těchto zákroků. U krčních mandlí k operačnímu zákroku přistupujeme u výrazně menšího počtu pacientů, než tomu bylo dřív, kdy to bylo skutečně časté. Naopak častější jsou operace nosních mandlí a u mladších dětí, okolo tří, čtyř let věku,“ uvedl primář.
Příběh Adámka Vyčítala, se kterým se veřejnost seznámila díky odvysílání v televizi, veřejností naprosto otřásl. Chlapec už od útlého věku trpěl rýmou, a proto před dvěma lety podstoupil v pardubické nemocnici operaci mandlí.
Po několika dnech hospitalizace začal Adámek masivně krvácet a kvůli neschopnosti personálu šlo chlapci o život. Jenom díky záchranářům, kteří ho resuscitovali, chlapec přežil. Po komplikacích má poškozený mozek a skončil v bdělém kómatu. Podle kriminalistů se personál nemocnice dopustil zásadního zanedbání svých povinností.