Rodiče, zpozorněte: 15 dobrých rad psychiatra, jak přežít s dítětem v pubertě
Všichni rodiče dětí, jejichž věk míří do puberty, se pomalinku děsí, co jim jejich potomek v adolescentním věku připraví za překvapení. A někdy zcela oprávněně. V každé rodině tak jistě proběhla mezi rodiči debata, jak svého potomka vychovávat, když se ocitá v období rebélie. Redakce eXtra.cz oslovila předního českého psychiatra Jana Cimického, který pro rodiče těchto dětí připravil s nadsázkou řečeno patnáctero, jak vyjít s puberťákem.
Známý psychiatr Jan Cimický k celé problematice, kdy se děti dostanou do puberty, říká jasně: "Rodiče, zachovejte klid! Je pravda, že konflikty s adolescentem jsou nevyhnutelné a reakce rodičů mohou situaci ještě zhoršit. Je třeba zachovávat rovnováhu, být zároveň chápavý, ale pevný."
V bodech známý český odborník připravil rodičovskou pomůcku, která má za úkol dojít se svým potomkem na úroveň vztahů a pochopení jeho problému tak, abyste se z toho nezbláznili...
- 1. Jeho problémy jsou jistě komplikované, neshazujte je ani nesnižujte jejich význam, ať nemá pocit, že mu dáváte najevo, že jeho starosti jsou prkotiny.
- 2. Buďte pozorní a chápaví a potvrďte, že je vám jasné, že má problémy i tužby a připomínejte mu, že i vy máte ty své.
- 3. Zůstaňte pozorní a vnímaví zejména v oblastech výjimečně citlivých: životní styl, práce ve škole, vztahy s ostatními.
- 4. Přestaňte vždy, když se tón řeči zvyšuje (ať z vaší či z jeho strany). Křik nic nespraví, nevede kupředu, ale vrací zpět.
- 5. Když ho chcete kritizovat, učiňte tak vždy ve vhodné chvíli, nesnažte se systematicky stále zpochybňovat veškeré jeho snažení a chování.
- 6. Nenapomínejte ho a neumravňujte (ani když máte pravdu), způsobíte tím jenom, že bude v opozici vůči všemu, i tomu správnému, co budete říkat.
- 7. Nepodceňujte jeho stížnosti na oblečení (řekl mi, že chodím v bundě jako socka). V tomto věku je vzhled a oblečení velmi důležité.
- 8. Nezlehčujte a hlavně nezesměšňujte, adolescenti jsou velice citliví a vztahovační a téměř vždy jim chybí smysl pro humor, berou se příliš vážně.
- 9. Ale také neustupujte všem jeho rozmarům v oblečení. Promluvte o tom s ním a rozhodněte pak, zda je dobré mu vyhovět, či nikoliv.
- 10. Nekomentujte jeho hudební vkus (proboha, co je to za divoký rámus?), a to dokonce ani tehdy, když vás to tahá za uši. Hard rock nebo heavy metal je tak trochu přechodný jev, zejména pro chlapce. S přibývajícím věkem se jejich vkus obvykle zjemní. Takže hrajte svůj zájem, ať udržíte kontakt.
- 11. Neříkejte na všechno ANO (filmy, videa, hry, pozvání kamarádů…). Nedávejte mu najevo, že si může dělat, co bude chtít a kdy bude chtít: to by pro adolescenta bylo velmi nebezpečné.
- 12. Když řeknete NE, říkejte to s citem, vysvětlete proč, jinak to bude vnímat jako ponížení a šikanu.
- 13. Ale také neříkejte něco na všechno, vaše dítě se musí naučit rozhodovat samostatně a nést za to svou odpovědnost.
- 14. Když s ním opravdu nesouhlasíte, vezměte si čas na rozmyšlenou a pak s ním diskutujte, abyste změnili jeho názor a nebo, abyste názor změnili vy.
- 15. Nechtějte na něm, aby se choval jako dospělý, tím se teprve stane, zatím je to stále jen dospívající dítě!