Roman Prymula o boji s koronavirem: Germáni méně umírají a Češi jsou ze třetiny Germáni
„Když vidím, že si občané vzali ten deklarovaný optimismus příliš k srdci, vyrazili do ulic, přestávají nosit roušky, konzumují u okének nápoje, tak to je špatné. Takto situaci pustit nemůžeme. Je to tikající bomba, virus je hodně infekční. To není žádné vymyšlené nebezpečí. Buďme opatrní. Uvidíme, jak se tohle uvolnění projeví za deset dnů, kdy budou k dispozici výsledky po této euforii. Mám z toho trochu obavy,“ řekl Roman Prymula
Prymula je také toho názoru, že chytrá karanténa nás rozhodně všechny nespasí. Podle něj se musí opatření rozvolňovat velmi obezřetně a postupně, aby nedošlo k navýšení počtu nakažených koronavirem.
„Změnil jsem názor pouze ve věci budoucího výskytu koronaviru v populaci. Původní data hovořila o tom, že mezi lidmi bude nakonec kolem 15 procent nakažených,“ dodává Roman Prymula s tím, že proti boji s koronavirem může hrát roli i naše rasa.
„Prokazuje se, že různé rasy mají různý počet receptorů a ten virus se na několik receptorů váže. V tomto se jedná o spekulace, ale počty zemřelých v Německu napovídají, že by to mohla být pravda. V Česku jsme asi z třetiny Germáni, takže by počty mrtvých nemusely být tak vysoké, jako tomu je například u jižních národů,“ tvrdí Prymula.
V současné době se objevila studie, která ukazuje, že státy, které přestaly s plošným očkováním proti tuberkulóze mezi posledními, by mohly mít v boji proti koronaviru velké výhody. Podle nich má takzvaná BCG vakcína jeden vedlejší pozitivní efekt – celkově posílí imunitní systém, takže je až o třicet procent výkonnější proti infekcím jakýmkoli patogenem.
Podle prezidentky Bulharské společnosti pro dlouhodobou péči a paliativní medicínu Lubimy Despotové státy, ve kterých se plošně očkovalo proti tuberkulóze, jsou na tom v boji s koronavirem lépe. Podle Lubimy Despotové můžeme vidět typický příklad na Německu, kdy je rozdíl v počtu nakažených mezi bývalou západní částí a bývalou Německou demokratickou republikou.
„BCG vakcína se například stále využívá i k léčbě protinádorové, konkrétně při léčbě rakoviny močového měchýře. Laicky řečeno, aktivizuje nejen důstojníky imunitní reakce, nýbrž i běžné vojáky, takže z pohledu obecného zvýšení imunitní odezvy na virové infekce by to fungovat mohlo,“ sdělil serveru Lidovky.cz alergolog a klinický imunolog Petr Víšek.