Roman Šmucler: Američané už vědí, kdy bude v Česku konec covidu. Dočkáme se brzy
Předpovědi
Vyplývá to podle něj z předpovědí z USA.
„Americké predikce vývoje z projektu Delphi MIT a Harvardu vycházejí skoro na hodinu přesně. Jen údaje hospitalizovaných jim nesedí. Za to ale nemohou, nevědí, že u nás v nemocnicích leží i lidé, kteří by tam ležet nemuseli,“ řekl eXtra.cz Roman Šmucler ještě předtím, než vláda rozhodla, že „sociální covid případy“ přesune do hotelů, aby nevytěžovaly nemocniční kapacity.
Konec krize?
A jak je to tedy s oněmi předpověďmi amerických univerzitních kapacit?
„Podle nich jsme už za vrcholem epidemie a brzy bude konec. Bude to ještě doznívat měsíce, ale špička už je za námi. Téhle kravině se budeme jednou smát. Snad se ale po tom všem nebudeme navzájem nenávidět,“ říká lékař, který se prý už pilně připravuje na dobu po covidu.
Koronavirus ve světě
Koronavirovou infekci, která byla poprvé odhalena koncem minulého roku v Číně, dosud testy prokázaly u téměř 36,3 milionu lidí, z nichž přibližně 1,06 milionu zemřelo. Za poslední dny evidují největší přírůstky případů nákazy Indie, Brazílie a Spojené státy. Prudce se však koronavir šíří také Evropou.
Naděje světa se nyní upínají k vývoji nových vakcín proti koronaviru. Generální tajemník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus tento týden bez dalších podrobností naznačil, že vakcína by mohla být hotová už do konce roku. "Potřebujeme vakcíny a je tu naděje, že do konce tohoto roku možná budeme vakcínu mít. Je tu naděje," řekl Tedros.