Roman Šmucler: Tvrdě o Babišovi a obrana Blatného. Vakcíny jsou, ale vláda je má ve skladech
Roman Šmucler má řešení
Roman Šmucler od začátku pandemie kritizoval doma na koleni vyrobené roušky. Čas mu dal za pravdu, nyní už stát vyžaduje po občanech respirátory Vítězství ale neslaví. Místo toho řeší, co by se mělo v republice změnit, aby situace nebyla už skoro beznadějná.
Jak vypadá současná situace?
„Tak, že se šíření viru zastaví až ve chvíli, kdy proočkujeme určitý počet lidí starších 65 let. Umírat se přestane až ve chvíli, kdy se nám tohle povede. Pak hned skončí i těžké případy na JIPech a nakonec i strašlivé ekonomické škody. To je jediná důležitá věc, kterou má vláda dělat. Jestli hlídá v ulicích policie nebo armáda, jestli nad námi lítají vrtulníky, to není podstatné. Zásadní je jen očkování.“
U vás na komoře nebo ve firmě nějaké vakcíny máte?
„Ne, stále na ně čekáme. Teď je ale důležité jen to, aby stát rozdistribuoval aspoň vakcíny, které má na skladu už asi tři neděle. Všechno, co přijde do republiky, by se mělo do 72 hodin vyočkovat.“
Sputník je v klidu
Měli bychom se pokusit jako Slováci přitáhnout po vlastní ose vakcínu Sputnik?
„Sputnik se dal dovézt už před mnoha měsíci, takže Slováci nijak rychlí nejsou. Otázka je, kdy budou schopní mít od nějaké vakcíny aspoň dva miliony. Kdyby měli takový počet k dispozici už tento týden, tak by to bylo skvělé. Pokud přijde až s ostatními, tak to nemá vliv. Ale Sputnik se mi neoškliví, vím o něm hodně. Mám řadu spolupracovníků v Rusku, kteří tím byli očkovaní před moha měsíci.“
Vypadá to, že ministr zdravotnictví Jan Blatný je na odstřel. Jaký na to máte názor?
„To je pokračování typické české hlouposti. Hledáme viníky, místo toho, abychom něco skutečně zlepšili. Jsme originální v tom, že si řekneme, jak se co dá dělat a pak to uděláme obráceně. Blatný se na ministerstvu zdravotnictví zapracoval, v tuhle chvíli dělá spoustu věcí. Jeho vyhazov by byl v současné chvíli jen taková mediální hra. Kdyby tam po něm přišel například ředitel Motola Ludvík, ten to tam zná a zvládl by to. Ale když po něm nastoupí někdo, kdo nikdy ministrem zdravotnictví nebyl, zase se všechno zastaví a opět budeme několik týdnů čekat na to, než se to rozjede. Místo vyhazovu ministra by měla přijít jiná věc.“
Jan Blatný by měl zůstat, Babiš ať nezaclání
Jaká?
„Měla by se nechat volná ruka hygienikům. Paní Jarmile Rážové by se neměl nikdo plést pod nohy, měli by ji nechat to celé řídit. K tomu by pomohl i někdo, kdo rozumí řízení nemocnic, jako profesor Vladimír Černý. Hlavní je, aby se už odborníkům nikdo nepletl do očkování.“
Již dříve jste kritizoval, že Andrej Babiš (66) do toho skutečným znalcům příliš mluví. Změnilo se to?
„Vždyť on to celé řídí. Je hlavním šéfem očkování a šéfem epidemie. Kdyby Rážová a Černý řídili epidemii, nějaký dobrý manažer pak očkování, tak by to bylo lepší. V Česku jsme se rozhodli vymyslet nějakou originální cestu, odmítli jsme vycházet ze slavné české epidemiologické školy, kterou obdivuje celý svět, tvořili jsme to za pochodu a ukázali jsme, že jsme best in covid. Tohle vždy dopadne špatně. V medicíně platí, že se má jet podle osvědčených postupů.“
Nedostatek pacientů zavřel některé zubní ordinace
Máme roční výročí koronavirové pandemie v Česku. Jak se za těmi dvanácti měsíci ohlížíte?
„Ve stomatologii jsme měli nachystaný pandemický plán, který jsem upravil a řídili jsme se podle něj. Nemáme takřka žádné škody, tedy kromě toho, že nám nechodili pacienti, protože se báli. Někteří kolegové kvůli tomu bohužel skončili. Jinak máme ale málo nemocných. Kdyby i stát vyndal pandemický plán vzniklý už za Vladimíra Špidly, s nějakými úpravami by se podle něj dalo jet i dnes. Asi by se musela změnit některá opatření při určitých počtech nakažených. Jenže to by někdo musel hygieniky nechat dělat jejich práci a nemluvit jim do toho.“