Roušku nosit nebudu, ničí mi to zdraví: Osmiletá žákyně žaluje školu v Českém Těšíně
Rodiče se měli v listopadu loňského roku se školou na používání ochranných pomůcek už jednou dohodnout, jenomže nakonec si to nejspíš rozmysleli a v lednu škole přišla žaloba. Ředitel ZŠ Český Těšín Michal Nešporek si postěžoval, že 21. ledna letošního roku byla na školu podána žaloba. "Už jsme všichni vážně vyčerpaní a do toho ještě přišla taková rána, že je na školu podána žaloba," konstatuje ředitel.
Rodiče poslali řediteli základní školy nesouhlas. „Déletrvající nošení roušky ztěžuje dýchání, může způsobit hypoventilaci, snížení saturace kyslíkem a zvýšení tepové frekvence,“ popisují rodiče osmileté dívky zdravotní problémy, které jí nošení roušky působí.
Vzdělávací organizace Masarykova sdružuje tři základní školy, do kterých chodí celkem 570 žáků. S povinným nošením roušek pak nesouhlasí rodiče tří z nich. „Vidíme, že se roušky nosí v celém světě. Já sám mám řadu kritických názorů na to, jak vláda postupuje. Na druhou stranu ta rouška je minimum, co můžeme každý udělat,“ říká advokát Patr Kausta.
Ředitel ZŠ o nastalé situaci debatoval se zástupci ministerstva školství Ti říkají, že krajním řešením je zamezení vstupu. „Povinnost nošení roušek vyplývá z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví ze dne 7. prosince 2020. Ředitel školy není oprávněn udělit z této povinnosti pro žáky výjimky,“ uvádí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Žaloba na školu byla podána jménem nezletilé žákyně v zastoupení rodičů. Někteří právníci tvrdí, že existuje šance, že o situaci bude rozhodovat opatrovnický soud. „Takovýto úkon by měl schválit opatrovnický soud, protože je to vážná věc. Pověření advokáta je věc, která je spojena s odměnou advokáta, to znamená klientem je v tuto chvíli ta nezletilá,“ vysvětlil advokát Kausta. Krajský soud v Ostravě žalobu nakonec rozdělil na dvě. Jedna jde škole, druhá ministerstvu zdravotnictví.