Rozhovor s Janem Hamáčkem: Nouzový stav končí 30. dubna, cizinci budou moci do Česka
Došlo k zajímavému rozkolu mezi vámi a premiérem Babišem ohledně nouzového stavu. Vy byste byl pro prodloužení z důvodu bezpečnosti, premiér je přesvědčený o ukončení...
Můj názor se opírá o názor odborníků a krizové řízení, který říká, že nouzový stav je právní rámec, ve kterém se země pohybuje v situaci, kdy zvládáme stav, který není možné zvládat standardními prostředky. Což z mého pohledu epidemie je. A je evidentní, že musíme používat nestandardní prostředky a od toho je krizový zákon. Proto jsem názoru, že by nouzový stav měl být prodloužený. Pan premiér má jiný názor, je přesvědčen, že jsme schopni to zvládnout standardními prostředky, a pokud ve vládě převládne názor pana premiéra, tak není důvod k prodloužení nouzového stavu...
Jaké kroky vás tedy teď čekají?
Já jsem se vyjádřil, že o prodloužení stavu nebudeme žádat. Takže v praxi to znamená, že začne platit zákon o zadávání veřejných zakázek a bude platit i kompetenční zákon, a tím pádem každý resort bude působit tak, co mu kompetenční zákon určuje. To znamená, že Ministerstvo vnitra se bude starat o zajišťování vnitřní bezpečnosti, a pokud jde o zajišťování zdravotnických pomůcek, se bude starat o policii a hasiče. Každý subjekt veřejné správy bude muset v tomto případě zajišťovat ochranné pomůcky pro svoje organizace. Tedy pro nemocnice krajské to budou dělat kraje, pro fakultní to pravděpodobně bude dělat Ministerstvo zdravotnictví, pro průmysl to bude dělat Ministerstvo průmyslu a obchodu, to je standardní postup.
Kdo je Jan Hamáček:
Narodil se 4. listopadu 1978 v Mladé Boleslavi. Od června 2018 je první místopředseda vlády a ministr vnitra ČR ve druhé vládě Andreje Babiše, v níž byl mezi červnem a říjnem téhož roku pověřen řízením Ministerstva zahraničních věcí ČR. Od února 2018 je předsedou ČSSD, tuto funkci obhájil na sjezdu 1. března 2019. Mezi listopadem 2013 a říjnem 2017 působil jako předseda Poslanecké sněmovny PČR. V současnosti je šéfem krizového štábu.
To znamená, že máme očekávat konec nouzového stavu s koncem dubna?
Pokud vláda nepožádá o prodloužení a Sněmovna o něm nerozhodne, tak nouzový stav končí 30. dubna.
Je to tedy stoprocentní, že vláda o prodloužení požadovat nebude?
Vláda má ve čtvrtek jednání v deset hodin. Stanovisko už zaznělo a já předpokládám, že to takto zůstane.
Chápu správně, že po uplynutí 30. dubna se život vrátí do normálních kolejí?
Stále zůstávají v platnosti nařízení, která vydalo Ministerstvo zdravotnictví podle zákona o ochraně obyvatelstva. To znamená omezení volného pohybu, celá řada těch opatření zůstávají v platnosti. Jediné, co končí s nouzovým stavem, jsou nařízení vlády krizovým zákonem. To znamená od 1. května, pokud se neprodlouží nouzový stav, bude například umožněn vstup cizincům bez omezení.
Rozvolní se tedy hranice směrem k nám...
Ano. Podle krizového zákona je vláda možná omezit vstup cizincům na naše území, což bez krizového zákona není možné.