Zčásti člověk, zčásti opice: Podivuhodný experiment může zachránit životy
Zčásti člověk a zčásti opice. Takové embryo vytvořili američtí vědci. Chtějí tak prý pomoci zajistit více orgánů pro transplantaci i lépe pochopit vývoj člověka. Ne všichni ovšem s tímto experimentem souhlasí.
Americkým vědcům ze Salk Institute v Kalifornii se podařilo vypěstovat lidské buňky v opičích embryích. Někteří etici z Velké Británie ovšem upozorňují na to, že tento krok s sebou nese určité etické a právní výzvy a otevírá Pandořinu skříňku chimérám, které označili za lidsko-nelidské. Odborníci zároveň volají po diskuzi na toto téma.
Američtí vědci si ovšem stojí za tím, že jejich dílo by mohlo položit základy pro řešení nedostatku orgánů k transplantaci, a také by napomohlo lepšímu porozumění vývoji člověka, nemocem a stárnutí. Zprávu zveřejnil portál The Mirror.
Lidoprase
Tým, který vede profesor Juan Carlos Izpisua Belmonte, se o takové „chiméry“ pokouší už dlouho. V roce 2017 zkoušeli vytvořit hybrida mezi člověkem a prasetem. Pokus nakonec selhal kvůli tomu, že lidským buňkám se v prasečí tkáni příliš nedařilo. Nyní tedy přišla řada na makaky, a podle výsledků zveřejněných v časopisu Cell se lidsko-opičím chimérám daří mnohem lépe než lidsko-prasečím.
Stav nejnověji vytvořených embryí vědci monitorovali devatenáct dní. Pak je zničili.