Sčítání lidu 2021: Češi se musí zapojit do sběru dat. Obrovské selhání digitalizace státu, hlásí Kupka
Na začátek základní fakta: Od zítřka se můžete až do pátku 9. dubna začít sčítat online, formulář jsme přinesli například ZDE! Ten, kdo formulář v těchto čtrnácti dnech nevyplní, se musí povinně sečíst za pomoci tištěného formuláře, a to v období od soboty 17. dubna do úterý 11. května. Za lidmi tak vyrazí až deset tisíc sčítacích komisařů, pandemie nepandemie. Sčítání je povinné, kdo ho hodlá bojkotovat, tomu hrozí pokuta až deset tisíc korun.
Sčítání lidu 2021 začíná v době, kdy je Česko stále v lockdownu a o dalších opatřeních by podle premiéra Andreje Babiše mohlo být jasněji až po Velikonocích. Stále tak platí, že podle představitelů vlády není prostor pro uvolňování opatření, rodinní příslušníci se nemohou stýkat, ale zároveň do domácností plánují vyrazit tisíce sčítacích komisařů. "Je důležité říci, že komisaři vyrazí ‚až‘ 17. dubna. Doufám, že v té době bude epidemiologická situace lepší, a tudíž budou již méně přísná i opatření a že třeba ta zjevně nefunkční, jako zákaz pohybu mezi okresy, již nebudou v platnosti. Na druhou stranu je pravda, že mělo dojít k posunu sčítání. V době, kdy sněmovna přijímá nové zákony v legislativní nouzi jako na běžícím páse, jsme jistě mohli najít chvíli i na to, abychom zákonem schválili posun této důležité akce. Vládní výmluvy tak opravdu neberu," říká k povinnému sčítání místopředseda ODS Martin Kupka
Na sociálních sítích je hojně kritizovaný fakt, že například děti stále nemohou za svými rodiči, tisíce cizích sčítacích komisařů však ano. Za nesmysl to považuje i Kupka. "Řešíme ale dvě důležité věci – za prvé, nefunkční vládní opatření, kvůli kterým jsou možné tyto oprávněné výtky, za druhé, neposunuté sčítání lidu. Oboje je ale chybou vlády."
Kupka přesto nepopírá, že sčítání lidu je obecně velmi důležité. "Je to operace, která jednou za deset let probíhá napříč Evropou a při správném provedení může pomoci k dobrému řízení rozvoje obcí, měst a regionů, kapacity veřejných služeb a podobně," uvedl. Zapojení jednotlivých států je dokonce předmětem mezinárodních dohod.
"Co je ale ostudou pro Českou republiku, že na rozdíl od jiných evropských států, které získávají údaje především z databází tamních úřadů, se občané Češi musejí povinně zapojit v maximální možné míře do sběru dat. To je velké selhání ‚digitalizace‘ v České republice, že i po letech musí přijít sčítací komisař, aby zjistil, kde lidé pracují či jaké mají vzdělání."
Řadu otázek by elektronický ani papírový dotazník podle něj vůbec nemusel zahrnovat a lidé by s ním nemuseli ztrácet zbytečně čas. "Veškeré tyto informace totiž stát má, jen stačí propojit veškeré státní registry. Klasický příklad toho, že se stát ptá na informace, které má."