Sebevražda miliardáře Františka Štěpánka: Pohřeb uhlobarona bude tajný, Sokolov truchlí
Čtěte také: Miliardář František Štěpánek spáchal sebevraždu
Poslední rozloučení s Františkem Štěpánkem už s ohledem na příčinu úmrtí proběhne v rodinném kruhu. V sídle společnosti ale bude vystavena kondolenční kniha, do níž mohou lidé příbuzným vyjádřit upřímnou soustrast.
S mecenášem se už nyní loučí jeho rodná hrouda.
„Pro Sokolov i celý region nemůže být smutnější zprávy... Odešel muž, který nám ukázal pravý význam slova patriot, muž, který nade vše miloval region, ve kterém žil. Muž, který byl vždy připraven pomoci. Prázdné místo, které po něm zůstává, půjde jenom těžko zaplnit. Zůstali jsme tu sami...,“ stojí v prohlášení města Sokolova
Miliardy
„Byl jedním z hlavních iniciátorů podpory regionu, významných investičních i revitalizačních projektů, které zásadní měrou přispěly k rozvoji Sokolovska i celého kraje. V poslední době výrazně usiloval o to, aby peníze odváděné z regionu do centra zůstávaly tam, kde je jich nejvíce zapotřebí. Tedy v Sokolově a v regionu,“ popisují zástupci jeho rodiště, pro které žil a dýchal.
Jeho majetek podle Forbesu loni dosahoval hodnoty 7 miliard korun a byl tak 32. nejbohatším Čechem. Nejspíš si ale pohoršil, rok předtím měl totiž odhadem o 800 milionů korun více.
Sebevražda
Podle Hospodářských novin mohlo za jeho rozhodnutím vzít si život stát víc faktorů. Prý si spoustu problémů bral až příliš osobně, takže ho velmi trápilo to, že firma musela propustit tisícovku zaměstnanců a po letech tučných zisků už jen paběrkovala. Navíc prý měl mít také velmi těžce nemocnou manželku.
„Byl v depresi z možného kolapsu teplárenství, ale souviselo to i s jeho povahou,“ citují noviny jednoho z přátel Štěpánka. Toho situace v energetice velmi trápila, za region Sokolovska se cítil osobně zodpovědný a mrzelo ho, že už ho nemůže jako velký patriot tolik finančně podporovat jako dříve. Hrozil se prý situace, která nastane po úplném útlumu těžby uhlí.
Poslední slova
„Nechtějte po mně, abych vám řekl, že si užívám osobní život, když vidím, co se tady děje. To už není jenom o Sokolovské uhelné. To je o celém regionu. Ten je vysáván a to mě trápí víc, než že jednou skončí těžba,“ prohlásil pro HN před čtyřmi měsíci s tím, že z emisních povolenek, které firma povinně musí platit, region nedostává prakticky nic zpátky.
Kariéra
Štěpánek byl sokolovským rodákem, po absolvování Vysoké školy báňské v Ostravě se v roce 1979 vrátil domů a v Sokolovské uhelné začal od piky. Vyzkoušel si tu všechny pozice od nejnižší až po nejvyšší. Byl tu generálním ředitelem (1999-2012), od roku 2012 zastával funkci předsedy dozorčí rady.
Jeden čas měl také velké rozepře s bývalými společníky, vše nakonec vyřešily miliardy vyplacené v rámci uzavřeného smíru.