Šéfkuchař Vašák: Češi si myslí, že jídla by mělo být hodně a za levno. To je prostě špatně
Otto Vašák patří do generace šéfkuchařů, kteří se již v mladém věku rozhodli jít si za svým a vdechnout tuzemské kuchyni nový život. Jeho cesta byla stejně jako každá cesta za úspěchem plná dřiny a odříkání, přesto ale veškeré jeho úsilí přineslo plody svého ovoce. Dnes je šéfkuchařem podniku Essens a za jeho vyhlášenou kuchyní jezdí gurmeti nejen z českých luhů a hájů, ale i našich sousedních zemí. V rozhovoru pro eXtra.cz prozradil, čím je jeho kuchyně vyhlášená a jak je na tom česká gastronomie v současné době.
Dnešní hostem pořadu Extra Host je šéfkuchař Otto Vašák z podniku Essens. Když se po základce rozhodoval, co bude dělat, kuchařina nebyla jeho první volbou. Nejprve nastoupil na strojírenství, ale jen z toho důvodu, protože tam šli i jeho kamarádi. „Ve druháku jsem zjistil, že to není nic pro mě a měl jsem tedy i problém s docházkou. Tak jsem přešel na kuchaře,“ vysvětluje na úvod Vašák.
K vaření měl odmala blízko. Jeho děda byl kuchař. Doma se hodně vařilo a jedlo a často se s tátou v kuchyni motal. „Zpočátku to byla nouzovka, že aspoň toho kuchaře udělám. Nějaké uvědomění, že ta práce není zas tak špatná a šla by dělat na dobré úrovni, mi došlo až tak ve 20/21 letech.“
V kuchyni si lidé musí sednout
Ve svých prvních zaměstnáních, kdy dělal například ve vyhlášených restauracích Ambiente, La Degustation Boheme Bourgeoise či v podniku Riccarda Lucqueho La Bottega Bistroteka, se pomalu setkával s lidmi, kteří mu pomáhali dostávat se dál a zlepšovat se. Vašák mimo jiné v rozhovoru prozradil, že je kuchařina celkem náročná i na psychiku. Podle něj je velmi důležité, aby si lidé v týmu sedli. „Lidi v kuchyni si musí sednout, protože tam trávíte x hodin ať už v pohodě, nebo ve stresových situacích,“ vysvětlil.
On sám se posunul ve své kariéře vysoko. V čem je jeho kuchyně ojedinělá? „Je to surovinami, které pochází z České republiky. Naše restaurace je uprostřed přírody, takže všude kolem nás jsou pěstitelé zeleniny, jsou tam rybníky… Na tom to celé stavíme.“
Cena jídel a nemoc z povolání
Další část rozhovoru se stočila k ožehavému tématu – Češi a ceny jídel. Sám Vašák tvrdí, že je dle něj řada restaurací podhodnocena. „Nevím, proč tomu tak je, asi mají strach, že by lidé nechodili. Přijde mi, že když mají lidé na to mít v kapse telefon za 20 000, tak proč by si nemohli připlatit za tu službu, že jdou do restaurace. Myslím si, že to je tady hluboko zakořeněné, možná z dob komunismu. Lidé žijí v tom, že jídla by mělo být hodně a mělo by být levné. A já si to prostě nemyslím,“ dodal.
Bohužel jako řada lidí i Otto má nemoc z povolání. Musí být asi těžké vzít kuchaře na jídlo do restaurace, hrozí totiž, že se mu netrefíte jen tak do chutě. Vašák přiznává, že jakmile vejde do podniku, začne jídlo analyzovat. „Všímám si věcí, kterých si běžný člověk nevšímá. Někdy si říkám, že je lepší si radši uvařit doma než někam jít a vlastně se naštvat.“
Co dalšího šéfkuchař prozradil? To se dozvíte ve videu.