Senzace na obzoru: Lék na covid Molnupiravir vědci označují za Svatý grál
Vakcín na koronavirus už vznikla celá řada, avšak lék v podobě pilulky, který by účinně zabral v případě nákazy, zatím dosud nevznikl. Na obzoru je nyní nová naděje v podobě Molnupiraviru. Lék se dostal do finální třetí fáze klinického testování a výsledky jsou zatím slibné.
Lék na koronavirus je od začátku pandemie tématem, na které nikdo zatím nepřinesl uspokojivou odpověď. Řešilo se už mnoho látek, které by mohly potenciálně pomoci v případě nákazy, ale žádná nebyla natolik účinná, aby mohla být označena jako lék proti covidu. To by se ale nyní mohlo změnit.
Společnosti Ridgeback Biotherapeutics a Merck totiž vyvíjejí lék, který by šlo podávat pacientům ambulantně ve formě tablet. Dosavadní výsledky jsou přitom více než slibné. Vývoj je aktuálně ve třetí, finální fázi klinického testování.
„Upřímně řečeno, považuji to za první opravdu hodně slibnou vlaštovku na poli antivirotik,“ řekl pro iDnes.cz ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer. Není přitom jediným českým odborníkem, který v látce vyvíjené v USA vidí velký potenciál.
Testy na pacientech proběhly úspěšně
„Molnupiravir výrazně snižuje riziko, že by pacient přešel do vážného průběhu nemoci. Teď je lék ve třetí fázi klinického testování a v těch předchozích prokázal bezpečnost a účinnost,“ uvedl pro Český rozhlas přednosta Kliniky infekčních nemocí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice v Praze profesor Michal Holub.
Lék už byl otestován i na pacientech, kteří ho užívali ústně po dobu pěti dnů bez lékařského dohledu. Podle amerického lékaře Marca Siegela, jenž na vše dohlížel, nejevily subjekty po dobrání léku žádné známky viru. I proto je lék považován mnohými odborníky za "Svatý grál".