Seriál COVID-19: Koronavirus vs. španělská chřipka. Jako nevlastní bratr a sestra s rozdílem 100 let
Koronavirus, jehož pandemie letos svírá lidstvo, a španělská chřipka, která v letech 1918 a 1919 připravila odhadem o život 50 až 100 milionů lidí, mají překvapivě některé věci společné. Lidí je zaměňují a mluví o tom, že jsou si podobné, pravda je jiná. Pojďme se tedy podívat, v čem jsou značné rozdíly.
"Jde zcela o rozdílné viry jak co do velikosti, tak do charakteru. Jde o RNA viry, ale jsou rozdílné," řekl eXtra.cz Roman Prymula, který platí za velmi uznávaného odborníka. "U španělské chřipky došlo k zásadní genetické změně. Virus byl pro lidskou populaci nový. To byl první zásadní moment na to, proč zabil tolik lidí. Druhý moment byl, že zdravotnictví bylo úplně jinde, než je současné. A za další, zdravotní stav lidí byl úplně někde jinde. Šlo o lidi, kteří byli zbídačení válkou, byli vyhladovělí a průběhy u nich byly mnohem horší než u populace, která je zdravá," popsal Prymula.
Podobnost, ale ne virová
"Co lze srovnat, tak dopady. Podoba v nich určitá je. Šíření obou virů je také podobné. Ale nejde o stejný virus. Koronavirus je obalený virus, asi 120nanometrový virus, a od toho chřipkového se liší značně. Ale z hlediska nebezpečnosti španělská chřipka byla horší. Její smrtnost byla vyšší, než je u koronaviru, a pokud je pravdou, že zabila 50 až 100 milionů osob, tak jde o velké číslo, které nelze srovnat s tím, co vidíme u koronavirové pandemie," dodal Roman Prymula.
Zajímavostí je, že se mluví o tom, že španělská chřipka má původ v Číně. V případě koronaviru o tom není pochyb. Virus se objevil v listopadu 2019 v čínském městě Wu-chanu. Odtud se rozšířil do dalších měst a provincií i dalších států a kontinentů. U španělské chřipky však leckdo může předpokládat, že pocházela ze Španělska, jak napovídá její název. Historici v minulých dekádách zmiňovali také možnost, že vzešla z vojenských táborů na západě Francie, kde udeřila s mimořádnou silou, anebo z kasáren v americkém Kansasu, kde 4. března 1918 evidovali prvního pacienta. V podezření však stále je Čína, v jejíž provincii Šan-si v roce 1917 zaznamenali vysoký počet úmrtí na chřipku.
Seriál Koronavirus pohledem epidemiologa:
1. díl - Seriál COVID-19: Kde se vzal koronavirus a jak se mohl přenést na člověka?
3. díl - Seriál COVID-19: Člověka udusí nebo mu selžou orgány. Jak koronavirus funguje v lidském těle?