Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Seriál Kukačky a krutá skutečnost: Dechberoucí případy, kdy došlo ve světě k záměně dětí

Seriál Kukačky a krutá skutečnost: Dechberoucí případy, kdy došlo ve světě k záměně dětí
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
Na začátku ledna uvedla Česká televize dramatický seriál Kukačky, ten pojednává o mladém manželském páru, který zjistí, že jejich syn není jejich. Na malém městě došlo k záměně dětí. Příběh, ze kterého mrazí a který je inspirován skutečnou záměnou dětí v porodnici v Třebíči, se ale odehrál už několikrát. Přinášíme vám ukázku několika světových případů z minulosti, kdy došlo k záměně dětí.

Shledání po 31 letech

Na začátku osmdesátých let Polka žijící v Německu, Joanna, vychovávala chlapce, kterého považovala za svého biologického syna. V polské Lodži pak byl zase vychováván chlapec, který jejím skutečným biologickým synem byl. Situace, která oběma rodinám změnila život.

Polce žijící v Německu se na chlapci celé dětství i dospívání něco nezdálo. Vypadal a choval se jinak než zbytek rodiny. Genetické předpoklady člověk nezapře. Když pak jeho sestra, která se měla stát zdravotní sestrou, začala zkoumat krevní skupiny své rodiny, bylo jasné, že chlapec není synem svých rodičů.

Joanna tak započala 18 měsíců dlouhou cestu za nalezením informací o svém biologickém synovi. Našla dokumenty, které potvrdily, že její potomek skončil v jiné rodině. 9. září 1981 se totiž v piotrkowské porodnici narodili dva chlapci. Jednoho z nich vychovávala a druhý musel být jejím skutečným synem. Ve volných chvílích se pak vydávala do Polska svého syna hledat.

Našla ho až v roce 2012, 31 let po záměně. Se synem si po telefonu domluvila schůzku, když na ni pak přišla, rozplakala se a dokázala říct jedině, že je jeho matkou. Joanna s každým gestem mladého muže cítila, že je to její pravý syn, měl totiž stejné pohyby jako jeho biologický otec. Celá rodina se s novým členem rychle sblížila.

Situaci ale těžce nesl muž, kterého Joanna celý život vychovávala. Po ztrátě "matky" upadl do depresí a hledat svou biologickou rodinu se nepokusil. U soudu později řekl, že není nic intimnějšího než pocit jistoty, že na světě někoho máte. "Já jsem si to myslel, ale mýlil jsem se," dodal.

Joanna se svým biologickým synem zažalovali polský stát. Věc ale byla smetena ze stolu a nárok na odškodnění zamítnut.

Nezletilí rodiče

V červenci 2007 došlo v porodnici města Saarlouis, německá spolková země Sársko, k záměně dětí. Rodiče sedm měsíců vychovávali potomka, než zjistili, že jde o dítě někoho úplně jiného a že jim personál nemocnice Svaté Alžběty zaměnil novorozeňata. Šlo o holčičky Linu a Leni.

Biologická matka malé Liny, Jeannine Klosová, už od začátku pochybovala, že jí v porodnici dali skutečně její dítě. Nakonec to byli až úředníci státní správy, kdo požádal o test DNA Sami manželé Klosovi byli mezi čtrnácti rodinami, které nemocnice požádala o spolupráci kvůli tomu, že by mohli mít doma cizí dítě. Druhá rodina měla taktéž pochyby, ale identitu rodičů druhého dítěte úřady tajily. Oba totiž byli nezletilí.

Není jasné, jak se záměna stala. Jedna z verzí však říká, že se oběma nově narozeným holčičkám z ruky uvolnila jmenovka, kterou později personál připnul té nesprávné. Nejhorší ale je, že Lina a Leni se nenarodily v ten stejný den. Linina matka tehdy novinářům řekla, že byla několikrát za sestrami s tím, že viděla dítě, které jí bylo daleko víc podobné. Každý se ji ale snažil jen utěšit.

Když testy DNA prokázaly, že došlo k záměně dívek, strávily spolu rodiny víkend a plánovaly se vídat i v budoucnu. Klosová říkala, že je těžké zpřetrhat emocionální pouto k dítěti, které považovala sedm měsíců za své.

Podobný případ se stal o rok dřív v Česku V Třebíči zaměnili dvě novorozené holčičky, které následně několik měsíců vyrůstaly u nepravých rodičů. Tehdy nemocnice nabídla každé z rodin odškodné 300 000 korun, to se ale rodičům nelíbilo a soud nakonec rozhodl, že jim bude vyplaceno odškodné v celkové částce 3,2 milionu korun.

Rodiče v Rusku si zaměněné děti nechali

V Čeljabinsku na Uralu se v roce 2011 taktéž řešil případ záměny dětí. Došlo k němu o dvanáct let dříve a mohla za to porodní asistentka, která svou chybu nepopírala. Záměnu opět potvrdily testy DNA. Podle ruských zákonů byl ale případ promlčen.

Rodiče obou dětí tehdy řekli, že se potomci po tolika letech vracet k biologickým rodičům nebudou. Zároveň si ale, dle ruských médií, nebyli jisti, jak budou dál žít s vědomím toho, co se stalo.

Porodní asistentka, která tehdy děti zaměnila, svou vinu nepopřela. Její soudní stíhání však nepřicházelo v úvahu, protože podle ruských zákonů je daná záležitost po deseti letech promlčena. Rodiče kvůli morální újmě požadovali odškodné pět milionů rublů od nemocnice, která se, dle ruských médií, sice omluvila, ale na odškodné prý nejsou peníze.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy