Seriál První republika podvádí diváky České televize. Namísto historických faktů jim servíruje lži a klišé
Seriál První republika, který mohou diváci ČT1 sledovat od 17. ledna tohoto roku, se ohýbá pod krutou palbou kritiky historiků i pamětníků. Fakta jsou prý totiž naprosto přitažená za vlasy a zkreslená.
Ústřední linka příběhu, který se točí kolem podnikatelské rodiny Valentových v období od začátku První republiky až do roku 1945, absolutně neodpovídá tehdejší realitě předválečného Československa.
Pro diváky veřejnoprávní televize, kteří čekali "historický" seriál, je to tedy doslova podvod. Reálie slavné meziválečné éry jsou tu totiž pouhou kulisou, na jejímž pozadí se odehrává příběh jako vystřižený z nekonečné ságy Dallas. Všichni účastníci řeší jen to, s kým budou spát, koho si vezmou, jak přijdou k penězům, jak se někomu pomstí nebo jak se zabaví. Chybět nesmí samozřejmě ani tajemné vraždy a duchové…
A všichni si přitom žijí jako v bavlnce. Fakt, že po první světové válce sužovala Prahu bída, seriál rozhodně nezobrazuje.
Diskuze na stránkách seriálu také dokládají nemalé rozhořčení diváků, kteří se podivují zvláště nad některými scénami a nedotaženými souvislostmi.
Historik Ivan Šedivý se v rozhovoru pro týdeník Týden rozhořčil především nad "historickou" scénou, která se odehrála hned v prvním díle. Filmaři se tu snažili emotivně vylíčit zákopovou válku ve francouzském Terronu, kde si v říjnu roku 1918 vzájemně ustřelovali hlavy němečtí vojáci a českoslovenští legionáři. Jenže produkce nejspíš chtěla ušetřit a nepoškodit dobové uniformy herců, takže nebožáci sice měli skučet a umírat, ale jejich mundúry zůstaly po celou dobu dokonale nažehlené a čisté.
Na seriálové zápletky rodu Valentových, které se spíš než historická sága jeví jako monotónní spletenec vztahů z červené knihovny, je tedy třeba pohlížet s dost velkým nadhledem.