Šílenci jako hrdinové: 8 seriálových postav, které by ve skutečnosti skončily na práškách nebo na psychiatrii
Není divu, že největší koncentrace psychoušů se vyskytuje v sitcomech, právě na jejich asociálním chování jsou stavěny humorné scénky a vypointované situace a rozhovory.
Scénáristicky nejoblíbenější a nejvděčnější poruchou pak bývá Aspergerův syndrom, což je laicky řečeno velmi lehký autismus. Takto postižený jedinec je sice ohromně inteligentní, ale není možné vedle něj existovat, protože se chová poněkud "zvláštně".
Nemívají moc smyslu pro humor, nejsou komunikativní ani přátelští, chovají se jako děti a mají zaběhnuté rituály, které vy nechápete, jsou to těžcí introverti. Typickým příkladem je třeba Phoebe z Přátel, Brennanová ze Sběratele kostí nebo Sherlock Holmes.
1. Samantha Jones ze Sex ve městě
Neschopná navázat trvalý vztah, převažuje egomanie a sobeckost, nejspíš by se léčila i ze závislosti na sexu.
2. Sherlock Holmes ze seriálu Sherlock
Benedict Cumberbatch je možná v této roli tak neodolatelný, protože jeho Sherlock je vlastně sociopat, u nějž není jasné, jestli má ještě Aspergerův syndrom, nebo se jeho porucha klasifikuje už jako autismus.
3. Sheldon Cooper z Teorie velkého třesku
Učebnicový příklad Aspergera a asociála, mohl by se živit jako tréninkový příklad pro studenty.
4. Bernard Black z Black Books
Ten by se léčil medikamentózně na depresi a v reálném životě by nejspíš spáchal velice brzy sebevraždu nebo by skončil na ulici či ve vězení jako nepřizpůsobivý jedinec. Kdyby nezabil sebe, určitě by zabil někoho jiného. A taky by bral drogy.
5. Kristián z Helena a její chlapci
Na tenhle seriál se budou pamatovat hlavně lidé narození v 80. letech, protože když běžel v televizi, byla právě naše puberta. Francouzská soap opera o třech studentkách vysoké školy a jejich třech chlapcích byla stejně blbá jako nechtěně zábavná. Hlavní postavou byla jakási unylá zpěvačka Helena, která chodila s Mikulášem, a oba děsně špulili pusu při mluvení. Pak tu byla druhá holka v partě jménem Johana, což byla šílená extrovertka se silně dominantními sklony, která si nabrnkla chlapce o půl těla menšího, ten se jmenoval Kristián a říkalo se mu Kuře a daboval ho Suchánek. A tenhle Kristián kdyby existoval v reálném životě, tak dodnes navštěvuje pohovku u nejbližšího psychologa, každou noc se pomočuje a ještě je panic naprosto neschopen oslovit ženu. Takovou subinku jsme v životě neviděli.
6. Benjamin Franklin Pierce z MASH
Sice se o něm v seriálu tvrdí, že jeho hraná šílenost je vlastně nejlepší způsob jak se vyrovnat s válečným běsem, ale tenhle fešák by brzy skončil na sedativech. Jednak by tlumily jeho viditelnou histriónskou poruchu a egomanii, pak by byl ale klasifikován i jako těžký workoholik a díky fixaci na otce by tu byla i nějaká ta emoční porucha. Vzhledem k tomu, jak nedobrovolnou službu prožívá, měl by i posttraumatický syndrom.
7. Lorelai Gilmore z Gilmorova děvčata
Na první pohled hrozně silná a vyzrálá osobnost, která od šestnácti let vychovává sama svou dceru a postavila se na vlastní nohy už v pubertálním věku. Ve skutečnosti emočně plochá žena, silně dominantní typ, který si vlastně neví rady s muži. Prožívá až příliš vážných vztahů a velmi rychle se zamilovává a odmilovává, u každého má pocit, že je to ten pravý. V reálném životě by neprošla jediným vztahem bez dobrého terapeuta.
8. Fox Mulder z Akta X
Z rozhodnutí svých nadřízených by v reálu skončil na psychiatrii, kde by procházel těžkou léčbou, možná by dokonce dostal invalidní důchod. Vykazuje znaky Aspergerova syndromu, sociopatie, schizofrenie, paranoie, depresí a úzkosti.
Bonus: Všechno osazenstvo Přátel
Jsou tam poruchy histriónské, maniodepresivní, obsedantně-kompulzivní, hysterické a vyskytuje se tam minimálně jeden Aspergerův syndrom. Jediným normálním jedincem je Joey Tribbiani, ten je jenom trotl.