Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Skandál na finančáku Prahy 10: Po smrti ředitele na koronavirus podezření z obecného ohrožení

Finanční úřad pro Prahu 10.
Zdroj: reprofoto Google Mapy/Street View
Předchozí Další
+ Dalších 8 fotografií
PÁTRÁNÍ
Nadřízení nedávno zesnulého ředitele Finančního úřadu pro Prahu 10 budou muset na výslech. Policie na základě rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze, které posuzovalo trestní oznámení novináře Jana Tuny, bude vyšetřovat, jestli opravdu nedošlo ke spáchání trestného činu. Vypadá to, že ostřílení žalobci mají velmi vážné podezření.

Smrt

Začátkem března se na Finančním úřadu Prahy 10 objevily první dva případy nákazy koronavirem a ředitel na základě toho podle dostupných informací okamžitě uzavřel budovu, aby dál nezhrozilo šíření viru ani mezi zaměstnanci, ani mezi klienty, mezi nimiž byly i rizikové skupiny (těhotné nebo senioři).

Jenže vzápětí měl od nadřízených dostat vynadáno a příkaz finančák okamžitě opět otevřít. Nikdo nesměl nikomu zvenčí nic říct Nákaza se samozřejmě rozšířila mezi další zaměstnance a sám ředitel, který chtěl všechny ochránit, později na koronavirus zemřel

Čtěte také: Na finančáku Prahy 10 se šíří nákaza. Úřady ji tajily

Zatajování

Jan Tuna se případem zabývá od začátku, jen díky němu se o utajování nákazy ví.

„Finanční úřady spadají pod Ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou Do doby, než jsem nebezpečí a šíření nákazy zveřejnil na sociálních sítích, bylo vše tajeno před veřejností i před vedením městské části Praha 10. A poté byla veřejnost nepravdivě informována, že se nákaza nemůže dostat a šířit ze 4. patra úřadu,“ zlobí se Tuna.

Čtěte také: Zaměstnancům finančáku zakázali o nákaze mluvit

Trestní oznámení

Ten své trestní oznámení s podezřením na spáchání trestného činu obecného ohrožení podal začátkem května a velmi brzy byl úspěšný.

Úřady se rozhodly jeho podáním seriózně zabývat a v přípisu, který obdržel, nepoužívají ani obvyklé právní kličky. Celkem natvrdo z něj vyznívá, že podezření považují za závažná.

Čtěte také: Trestní oznámení na Schillerovou kvůli nákaze? Tuna zalarmoval státní zastupitelství

Vyšetřování

„Na základě Vámi uvedených údajů lze dovodit podezření ze spáchání trestného činu ... týkající se úmrtí ředitele FÚ pro Prahu 10 a s tím související trestné činnosti,“ uvedlo Městské státní zastupitelství, které případ předalo pobočce pro Prahu 10. Ta nyní zaúkoluje policii.

Čtěte také: Zemřel ředitel finančáku Prahy 10,. Chtěl zabránit koronaviru

Poslední slova

Ředitel úřadu, kterého zaměstnanci měli velmi rádi, se situací trápil. „Výborně... Tlak od veřejnosti (emaily, kde jsem oslovován jako Babišův pohůnek, Burešův estébáckej zmr. apod.), tlak od zaměstnanců (abych to už konečně zavřel), tlak od vedení (dokud bude poslední člověk dýchat, tak se to zavřít nesmí...), prostě pohoda…,“ stálo v jeho poslední esemesce.

Čtěte také: Dojemné loučení s ředitelem z finančáku

Lež zabránila nákaze

První nakažené pracovnici pomohla k vyšetření jen nevinná lež. „Podle mých informací ji pražská hygiena vůbec nechtěla na koronavirus testovat, protože sama nikde nebyla, jen její blízcí. Tak jim nakonec musela říct, že byla v Itálii, až pak ji pozitivně otestovali. Bez toho by nákazu nechtěně šířila v úřadu dál,“ řekl eXtra.cz Jan Tuna, k jehož trestnímu oznámení se připojil i dnes již bývalý ředitel kontrolního odboru dotyčného finančního úřadu.

Hygienici neinformují

Pražští hygienici už několik měsíců, přes opakované žádosti, nejsou veřejnost schopni informovat o tom, kolik nakažených koronavirem na dotyčném finančním úřadě nakonec bylo. Neoficiální informace hovoří o desítkách lidí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy