Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Skrčte nohy, zaútočte na citlivá místa: Profesionální potápěč Vladimír Čech o útocích žraloků

Čecha usmrtil žralok. Kdo je skutečným viníkem?
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
+ Další fotografie
rozhovor
Mezi Čechy se objevily obavy v souvislosti s výskytem žraloků v Chorvatsku. Z této oblíbené destinace přišly zprávy o tom, že pár metrů od pláže byl predátor opravdu spatřen. Obávanou ploutev vyčnívající z vody spatřili lidé na Makarské riviéře, u ostrova Korčula nebo u Šibeniku. Mělo se jednat o druh mako, který je člověku nebezpečný. Zeptali jsme se proto odborníka Vladimíra Čecha na to, jestli je strach turistů na místě a co dělat, když se se žralokem dostaneme do kontaktu...

Jak reaguje žralok, když se přiblíží k lidem koupajícím se blízko pláže?

V první řadě si musíme uvědomit, že člověk je v moři nepřirozený vetřelec. Žralok je paryba žijící miliony let ve svém prostředí - moři - a hledá potravu nebo sobě vlastním způsobem reaguje na pro něj neznámé okolnosti. Je tedy v rámci přírodních zákonů jasné, že žralok dle svých specifik chování bude jakékoliv pro něj neznámé předměty zkoumat. Pokud se tedy objeví v blízkosti koupajících se lidí, je to pro něj nestandardní situace a bude toto prostředí prověřovat. Je to velmi opatrný tvor, a proto jeho chování je při setkání s neznámem velmi obezřetné. V naprosté většině případů žralok, pokud není vyprovokován, radši "vyklidí pole". Lidé totiž nepatří do jeho potravinového "jídelníčku".

Co by měl člověk, který je v blízkosti, dělat, aby ho nenapadl?

Pokud taková situace nastane, je naprosto jednoznačné pokud možno zachovat naprostý klid. Což se ale asi u většiny lidí nedaří. Je třeba zklidnit své pohybové projevy, hluk, vyvarovat se trhavých, rychlých pohybů atd. Žralok má několik úžasných smyslových orgánů, které reagují na tyto "nepřirozené signály". Jsou to pro něj signály zraněné ryby, tedy potenciální potravy. V příhodném okamžiku vydat srozumitelný signál směrem k pláži (plavčíkovi) o jeho výskytu. Udržovat se žralokem neustálý oční kontakt, snažit se být k němu čelně a pokud možno klidně co nejrychleji opustit teritorium. Pokud se pohybujeme v hluboké vodě, snažit se před žralokem pokrčit nohy.

Chorvatsko udává, že v blízkosti Makarské se objevuje žralok... Jak je to pro dovolenkáře vážná hrozba?

Takto bych se vyhodnotit situaci neodvažoval. Dle informací se jedná o žraloka mako. Je to nejrychlejší druh lovící rychlé ryby většinou na volném moři, jeho výskyt u pobřeží není obvyklý. Dle mého názoru pokud nebude hloupě vyprovokován, v krátké době toto prostředí opustí a vrátí se do svých lovišť. Jen doufám, že ho někteří senzacechtiví a ziskuchtiví lidé nezabijí.

Za jaké situace žralok útočí?

Pokud je vyprovokován, tedy v případě, že chování dotyčné bytosti vykazuje známky zraněné či pro něj známé kořisti. Nebo v případě, že se cítí ohrožen, což je ve většině případů příliš blízký agresivní pohyb nebo jiné nepřirozené chování v jeho těsné blízkosti.

Jde se žralokovi nějak bránit?

Jestliže dojde k útoku, což je neskutečně rychlá situace, pokud to bude možné prudká rána do čenichu, prsty do očí, odstrčení. Čenich a oči, to jsou nejcitlivější orgány žraloka, které si velmi chrání.

Jak byste charakterizoval vztah žraloka a člověka?

Každý rok člověk zabije 100 000 000 žraloků. Žraloci napadnou a zabijí ve svém prostředí - ve kterém je člověk vetřelec, který tam nepatří, cca 5 – 10 lidí ročně. Co dodat?

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy