Skutečné pozadí seriálu Podezření: Sestra měla šestkrát vraždit, nakonec vysoudila miliony
Seriál Podezření, který každou neděli večer vysílá Česká televize, je diváckým hitem. Mimo jiné i kvůli tomu, že je založený na skutečných událostech. Série se inspirovala hlavně u případu zdravotní sestry Věry Marešové, která byla podezřelá z šestinásobné vraždy v rumburské nemocnici. Nakonec byla všech obvinění zproštěna a za neoprávněné stíhání vysoudila na státu miliony. O kauze informoval web Týden.cz.
Byl to případ, který nemá v českém soudnictví obdoby. Obžaloba tenkrát tvrdila, že zdravotní sestra Věra Marešová měla pomocí silných dávek draslíku způsobovat u několika pacientů selhání srdce a tím je zabít. Žalobci tvrdili, že si tak měla ulehčovat práci. Celý případ, kterým se inspiruje seiál Podezření, se měl provalit právě po podivném úmrtí jedné z pacientek. U soudu se však celý případ postupně obrátil naruby.
Obžalobu smetli
Obhajoba poukazovala na pochybný znalecký posudek, který před soudem tragicky neobstál a za nějž si znalec Radek Matlach vysloužil vyškrtnutí ze seznamu znalců. Právní zástupce Věry Marešové také například podotkl, že úmrtí pacientů nastala i před koncem pracovní doby a že v případě, že by si skutečně chtěla Marešová ušetřit práci, podobná úmrtí v tuto dobu by jí práci naopak přidělávala. Ukázalo se také, že Věra Marešová pracovala i 90 hodin přesčasů měsíčně a že byla v práci pod neúměrným tlakem. Obvinění z vražd tak bylo smeteno ze stolu.
Tahanice se státem
Následovaly tahanice se státem a nakonec soud k již přiznané částce přes 700 000 Kč za způsobenou nemajetkovou újmu a nezákonné trestné stíhání ženě přiřkl ještě dalších zhruba 850 tisíc Kč za poškození zdraví, pověsti a doživotní ztížení možnosti pracovat ve svém oboru. Velkou roli v případu sehrála také média, která prakticky nečekala na rozhodnutí soudu a obviněnou Marešovou vykreslovala jako vražedkyni. Marešová se po zproštění obžaloby rozhodla bránit a žalovala několik vydavatelství. Skupina Mafra jí podle ČTK nakonec musela zaplatit 700 tisíc korun odškodnění, mediální dům CNC 900 tisíc korun, TV Nova 1,2 milionu a Vltava Labe Media 200 tisíc korun. Některé spory však stále ještě běží.