Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Skvosty českého lázeňství

Skvosty českého lázeňství
Zdroj: Pixabay
kam do lázní

Kdo z nás alespoň jednou nezatoužil vyrazit si do lázní, nechat se hýčkat na masážním lůžku, uléhat do koupele, procházet se po lázeňském parku, popíjet minerální prameny a sem tam si pochutnat na teplé lázeňské oplatce? Přesně tak si představujeme pobyt v lázních. Čechy, Morava i Slezsko jsou v lázeňství proslulé, najdeme tu mnoho lázeňských skvostů, které můžete navštívit. 

Lázně jsou pro osoby každého věku 

Ty tam jsou časy, kdy na pobyt v lázních jezdili spíše senioři, které sužovala celá řada zdravotních obtíží. Doba se mění, do lázní a zdejších elegantních hotelů v dnešní době jezdí mladí, ještě mladší, i ti dříve narození. Jedinou cestou sem už dávno nejsou lázně na pojišťovnu, vypravit se sem můžete i jako samoplátci. A důvod? Jednoduše proto, že chcete udělat něco pozitivního pro svoje zdraví. 

Kdy se začala psát historie našeho lázeňství? 

Největšího rozkvětu se naše lázně dočkaly v době 18. až 20. století, kdy je sem jezdili navštěvovat i věhlasné světové osobnosti. Procedury, které lázně poskytovaly úplně na začátku, bychom dnes léčivými ale nenazvali, koupele trvaly i několik dní, když přišlo na popíjení pramenů, bylo jich třeba vypít až 9 litrů. Že to nemohlo na zdraví působit úplně pozitivně se asi zmiňovat nemusíme.  

Doba se ale mění, dnešní lázně jsou k našemu zdraví šetrné a mají na něj pozitivní vliv. Kromě koupelí a pitné kúry pobyt v lázních nabízí i další procedury, mezi nimi masáže, plynové injekce, vířivku, pobyt v bazénu a mnohé další, včetně pobytu na čerstvém vzduchu. 

Skvosty českého lázeňství


Jaké lázně stojí za to navštívit? 

Po celé republice najdeme řadu lázeňských měst, která stojí za to navštívit. Při výběru toho pravého bychom se měli orientovat zejména podle toho, jaké potíže chceme řešit. Často se totiž lázně zaměřují jen na konkrétní okruh nemocí. Pokud vyrážíme na wellness, hledáme lázně, které nenabízí jen klasické lázeňské pobyty, ale i wellness pobyty.  

Víte, že když chcete do lázní na pojišťovnu, můžete sice uvést, jaké lázně preferujete, ale revizní lékař vaší pojišťovny vás může poslat na úplně jiné místo? Z komplexní lázeňské péče může udělat tu příspěvkovou, pobyt také může zcela zamítnout. 

Tip číslo jedna: Nejnovější kolonádu najdete v lázních Lednice 

Preferujete moderní lázně dnešní doby? Nejnovější kolonádu najdete v lázních Lednice, které mají jako léčivý zdroj jodobromovou minerální vodu. Specializují se na pohybové, neurologické i kožní problémy, oficiální statut lázeňského města získala Lednice v roce 2017. 

Tip číslo dva: Teplice jako nejstarší lázně 

Rádi poznáváte střípky z historie? Pak nesmíte vynechat návštěvu lázní Teplice, které jsou nejstaršími u nás. Zdejší pramen se využívá už od roku 762. Léčí se zde poruchy pohybového aparátu zánětlivého a degenerativního původu, vertebrogenní syndromy, onemocnění svalů, vazů a povázek, stavy po úrazech a operacích pohybového ústrojí, vrozené ortopedické vady, skoliózy a juvenilní chronická artritida.  

Tip číslo tři: Na srdce jsou Poděbrady 

Zachtělo se vám navštívit Střední Čechy? Proč ne? I tady si můžete vybrat z několika lázeňských měst, jedním z nich jsou i Poděbrady. Specializují se zejména na kardiovaskulární choroby, poruchy látkové výměny a nemoci pohybového ústrojí, zalíbí se vám i zdejší promenáda. 

Tip číslo čtyři: Nejstarší radonové lázně na světě najdete v Jáchymově 

Léčebné lázně Jáchymov byly založeny v roce 1906 a jsou nejvýše položenými lázněmi u nás. Zaměřují se na onemocnění kloubů, kožní nemoci, nervový systém, cukrovku, dnu i Bechtěrevovu chorobu. V blízkosti lázní Jáchymov jsou lyžařská střediska Klínovec a Boží Dar, v zimě si tak můžete během pobytu v lázních i zalyžovat. 

Skvosty českého lázeňství


Tip číslo pět: Lázně západočeského trojúhelníku 

Mezi nejoblíbenější lázně v celé naší historii bezesporu patří ty ze západočeského lázeňského trojúhelníku, tedy: 

  • Karlovy Vary, které jsou ikonou světového lázeňství a jejich symbolem je pramen Vřídlo. Jde o nejteplejší pramen u nás, našel ho podle pověsti jelen, kterého pronásledovala družina Karla IV. 
  • Františkovy Lázně, které v roce 1793 založil císař František I. jako jedny z prvních slatinných lázní na světě. 
  • Mariánské Lázně, ty nejmladší z trojúhelníku, které jsou bohaté na studené prameny. Zatímco Vřídlo v Karlových Varech má teplotu 72 °C, zdejší prameny jen 7-10 °C. Ve městě najdeme asi 40 vývěrů, kolem města dalších zhruba 100. 

Související články

Další články

Nejnovější kauzy