Slavíte majáles? Tohle je 10 zajímavostí, které o největším studentském svátku možná nevíte
Poslední roky jsou koncepty majálesů hodně podobné letním festivalům. V každém větším městě vypukne právě na přelomu dubna a května majálesový program, který zahrnuje kromě tradičního průvodu také koncerty, divadelní nebo taneční představení a další zábavu. Pokud jste si majáles ve vašem městě již užili, nebo se na některý teprve chystáte, možná by vás zajímalo, jak tenhle svátek vlastně vznikl a co znamená.
1) Tradice majálesu sahá až do dob rozmachu univerzit v 15. století.
2) Už tehdy byla studentům povolena recese a provokace.
3) V českých zemích byly první majálesy zaznamenány až v 18. století mezi středoškoláky.
4) Za první republiky tradice majálesu ochabovala, po druhé světové válce se ji snažili v letech 1946–1947 znovu oživit politicky aktivní svazáci.
5) V roce 1956, po pádu Stalina, se sice snažil režim tradici obnovit, ale chtěl mít všechno hezky pod kontrolou. Dokonce byla vydaná praktická příručka, která obsahovala šílené rady jako například: „Ako pripraviť majáles“, v níž se vyzývalo k zapojení dělnické mládeže i pracující inteligence!
6) Ačkoliv se tehdejší soudruzi hodně snažili podrobit si studenty, uchoval si majáles i v době 50. a 60. let svůj opoziční ráz.
7) Zásadním majálesovým rokem byl rok 1965, kdy ideologický dozor polevil. Výsledkem bylo, že králem pražského majálesu byl zvolen slavný americký beatnik Allen Ginsberg! Režim tehdy samozřejmě neprodleně zasáhl a dva dny po majálesu zatkli milého Ginsberga za opilství a obvinili jej z výtržnictví, narkomanie a propagace homosexuality. Úředně byl vyhoštěn z Československa a odletěl do Londýna.
8) V 80. letech byly alegorické průvody městem nahrazeny přehlídkou hudebních kapel, což se drží dodnes.
9) Porevoluční majálesy byly zahájeny až roku 2004 a obsahově navázaly na tradici 80. let. Nyní mají podobu hudebního festivalu a mnohým studentům se nelíbí jejich komerční podoba.
10) Loni uspořádali studenti, kterým se příčila komerční verze majálesů, vlastní akci na neziskové bázi. Na úspěšný první ročník navazuje tým studentů kolem UK, ČVUT, VŠE a AMU také letos.