Slavná paní Obdržálková vůbec nestárne: Tuto dámu znají všichni, ani o tom nevědí
Saskia Burešová se těší na konec pandemie
Saskia Burešová a její pořad Kalendárium jsou velké televizní a neměnné veličiny, na které je spoleh, ať se děje cokoli. Redakce eXtra.cz moderátorku a dříve i oblíbenou hlasatelku vyzpovídala. Jak to má s očkováním? Jaký má recept na šťastné manželství? Proč se jí nechtělo být hlasatelkou? A jaké byly její začátky?
Už jste byla na očkování?
„Ano, teď mě čeká ještě druhá dávka. Už jsem se na to těšila. Vítala jsem to, protože si myslím, že očkování je jediná cesta, jak se z toho co nejrychleji dostat. Samozřejmě vir bude mutovat, každý rok budeme potřebovat novou vakcínu a farmaceutické firmy se budou mít dobře, ale to se nedá nic dělat.“
Říkal jsem si, že asi nebudete patřit k odmítačům.
„To určitě ne. Stále jsem doufám duchem mladá. Tělo chátrá, duch drží.“ (směje se)
ČT nás chrání
Jak se vám žije při současných opatřeních?
„Život v rouškách je už hrozný. Musím v nich i točit. Studia ČT jsou veliká, stále se v nich něco točí, používá se tam klimatizace, takže je to tam jako v metru. Ale musím vedení televize pochválit za to, že dělá maximum. Účinkující nebo kameramany začali testovat dávno před tím, než to začalo být povinné. Vyšli nám v tomto vstříc. Sám asi víte, že někteří kolegové z obav netočí.“
Chodí vám řetězové e-maily s nesmyslnými zprávami o covidu?
„Dostala jsem toho obrovské množství. Samé stoprocentně pravdivé zprávy, co všechno očkování způsobuje. A protože dříve platilo, že co je psáno, to je dáno, na starší lidi to může působit tak, že tomu jednodušeji věří.“
Překvapivé tajemství
Donedávno jsem netušil, že ve skutečnosti nejste Saskia Burešová.
„Mé dívčí příjmení bylo Burešová, provdaná jsem ale Obdržálková. Když někomu dám doklady, tak se vyděsí, že se tam jmenuju jinak. Ale když jsme dřív jezdili na dovolenou, koukali na mého muže tak, jako by měl s sebou nějakou svou favoritku. Byla jiná doba, tehdy manželství něco znamenalo. Tak jsme si s mužem řekli, že je lepší mít v pase stejné příjmení. A příští rok budeme slavit zlatou svatbu (50 let – pozn. red.). Když to někde řeknu, nechtějí tomu věřit.“
Souvisí to s tím, že opravdu desítky let vypadáte, jako byste nestárla.
„I kdybych řekla cokoli, stejně mi nikdo neuvěří, že pro to nic nedělám. Už jsem kolikrát četla, jak jsem po plastice, napíchaná a podobně. Nechápu, jak si to mohou vycucávat z prstu. Ale mohu se tomu jenom smát.“
Problémy na úřadech
Měla jste se svým pravým příjmením někdy problémy na úřadech? Michalu Davidovi, který byl občanským jménem Vladimír Štancl, odmítali na poště vyplácet honoráře.
„Stalo se mi několikrát, že paní za přepážkou měla mou občanku, dívala se na ni a pak mě poznala po hlase a byla z toho zaskočená. Ale snadno se to vysvětlilo. Teď, když mě někdo požádá o autogram, nedostane Obdržálkovou. Jako Burešovou mě znají z televize 54 let, takže mám nacvičené dva různé podpisy.“
Příští rok vás vlastně čekají samá výročí.
„Jestli se toho dožiju, budu mít zajímavé výročí narození, půlkulaté výročí působení v televizi a ještě 50 let v manželství. Z oslav nevyjdu.“
Recept na manželství a začátky
Lidi někdy asi překvapuje, že máte tak stabilní manželství.
„Je to hodně o povahách, ale také spolu máme společná témata, práci, pochopení pro naše profese, známé a spoustu vzpomínek. To hraje hrozně velkou roli. Vždycky odpovídám, že v práci manžela, který už nějakou dobu režíruje Kalendárium, respektuju. Doma je to otázka vyšší diplomacie.“
Vzpomínáte někdy na své začátky?
„Zrovna v úterý jsem doma prováděla debordelizaci a našla jsem své staré reportáže z doby, kdy jsem s Edou Hrubešem moderovala pořad pro vojáky Poštovní schránka. To už je opravdu středověk.“
Změna profese
Když jste se vdala za režiséra Petra Obdržálka, dostala jste pokyn vyměnit profesi. Moc se vám nechtělo, že?
„Tenkrát bylo pravidlo, že manželé nesměli být v jedné redakci, proto jsem se z moderátorské pozice musela přesunout na hlasatelskou. Pikantní ale bylo, že manžel tehdy ještě pořád působil v Brně, takže jsme si nemohli nijak potají pomáhat. Stejně jsem měla svou práci, muž dělal úplně něco jiného, nemohli jsme si nic dohazovat. Do Prahy se přesunul až později. Nic jiného než vzít nové místo mi nezbylo. Ale jako moderátorka jsem začala a jako moderátorka i končím.“
Na seniorskou Trojku se hlasatelky vrátily
„Rozdíl byl v tom, že my jsme byli průvodci večera. V šest hodin jsme uvedli Večerníček a pak jsme s diváky byli až do noci. Reagovali jsme na minulý pořad i na ten, který se začne vysílat. Také jsme se s diváky báli. Lidé si s námi na dálku povídali. Na ČT3 je to jinak, holky se tam objeví dvakrát za odpoledne, řeknou tři pořady najednou. Je to jiné.“