Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Slepičí lockdown: Zakázali chov drůbeže venku, za nosnici na dvorku hrozí pekelná pokuta

Česko v listopadu 2021 zavedlo tzv. slepičí lockdown, důvodem byla šířící se ptačí chřipka.
Zdroj: Profimedia
Ptačí chřipka

Veterináři zakázali kvůli ptačí chřipce chov drůbeže pod širým nebem, musí se umisťovat do budov. Výjimku má chov holubů a běžců, jako jsou pštrosi, informoval dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Nařízení SVS vydala prostřednictvím mimořádných veterinárních opatření. Za jejich nedodržení hrozí až dvoumilionová pokuta pro podnikající a právnické osoby, u fyzických osob je pokuta do 100.000 korun.

Všichni chovatelé drůbeže musí podávat ptákům vodu uvnitř hospodářské budovy, případně pod přístřeškem, který zabrání kontaminaci vody výkaly volně žijících ptáků. Pokud registrovaní chovatelé nebudou mít možnost umístit ptáky do budov, musí o tom neprodleně informovat veterináře, dodal mluvčí. Chovatelé se obecně musí registrovat, pokud mají hejna s více než 100 ks drůbeže, produkující násadová vejce, či hejna nosnic produkující vejce uváděná na trh nebo pokud je jejich hejno větší než 500 kusů či mají líheň s kapacitou nad 1000 kusů násadových vajec.

Opatření ovlivní drobnochovatele

Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé se ve venkovních výbězích a v ekologickém zemědělství v komerčních chovech nachází zhruba 100.000 nosnic a část chovů vodní drůbeže. Větší chovatelé mají nosnice preventivně uzavřené už od prvních výskytů ptačí chřipky v podzimní vlně. "Navíc v zimním období nosnice venkovních výběhu nevyužívají nebo jen na omezenou dobu z důvodu chladného a deštivého počasí," doplnila předsedkyně.

Unie podle ní toto opatření vítá, obává se dalšího šíření nemoci. "Vydaná opatření budou mít spíše vliv na drobnochovatele drůbeže, kteří mají drůbež venku a nedodržují tak striktně zásady biologické bezpečnosti jako v komerčních chovech," dodala.

Státní správa apeluje na chovatele, aby nařízení dodržovali. "Žádáme je také o dodržování zásad biologické bezpečnosti v chovech a aby neprodleně hlásili krajským veterinárním správám případné změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny ve svých chovech," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Přenos při konzumaci masa či vajec nehrozí

Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) se spotřebitelé nemusí obávat nákupu vajíček nebo drůbežího masa. "Nikde na světě se dosud neprokázal přenos ptačí chřipky konzumací živočišných produktů. U českého masa a vajec máme navíc celý proces výroby pod trvalým dohledem od chovu přes jatka až na pulty obchodů," sdělil ministr.

V Evropě přibývá ohnisek ptačí chřipky. V ČR letos veterináři utratili už zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla chovy kachen firmy Perena. Od konce září se v českých chovech potvrdilo pět ohnisek nemoci. Ve většině případů vyšetření prokázalo vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka. Dnes začali veterináři utrácet 1050 hus v komerčním chovu u rybníka Velebil poblíž Údolí u Nových Hradů. U dvou hejn chovných hus na rybníku se potvrdila tato choroba.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy