Slováček to schytal za medaili od Rusů: Hrál jsem pro Chruščova i Nixona, brání se
Hudebník Felix Slováček (80) zareagoval na smršť kritiky, že posloužil ruské propagandě, když si od spolku velmi kontroverzních českých rusistů převzal medaili, mimo jiné za porozumění mezi českým a ruským národem. A při příležitosti své obhajoby pro eXtra.cz odhalil své zkušenosti s nejmocnějšími muži světové historie.
Felix Slováček se brání: Nevěděl jsem, o co jde
Čeští rusisté, kteří dost často vystupují ve prospěch té nejhorší ruské nenávistné válečné propagandy, dali saxofonistovi Felixi Slováčkovi ocenění, které připomíná podobné, jež obdržel například písničkář Jaromír Nohavica nebo Václav Klaus a kterým ruská propaganda nenápadně posiluje svůj vliv ve světě. A zneužívá k tomu většinou právě nejrůznější umělce.
Analýzu jejich podivného chování si přečtěte zde.
„Neřešil jsem, kdo jsou čeští rusisté, pro mě bylo podstatné, že ta medaile nese jméno po Josefu Jungmannovi. A to je pojem mého mládí. Když mi chce dát někdo jeho medaili, tak ji prostě přijmu,“ vysvětlil eXtra.cz uznávaný saxofonista.
Tomu se připomíná také to, že rád vystupoval s Alexandrovci, ruským armádním pěveckým sborem, u nich ho ale fascinovala síla jejich zpěvu a nebral to nijak ideologicky.
„Hrál jsem s nimi v době, kdy jsme měli s Ruskem úplně jiné vztahy,“ říká. „Byli to geniální muzikanti s nádhernými hudebními čísly, to je vše, co k nim můžu říct,“ doplnil pro eXtra.cz. „Než začala válka, tak se z nich všichni mohli podělat,“ diví se.
Nechutná propaganda Alexandrovců
Moderátorem všech českých vystoupení Alexandrovců, tedy silně propagandistického a ideologii ruského vidění světa šířícího sdružení vojáků, byl právě Jiří Klapka, tedy šéf českých rusistů, který Slováčkovi nyní předal onu propíranou medaili.
Klapka soubor, který jezdí zpívat i ruským vrahům dětí na místa speciálních vojenských operací, vždy srdnatě bránil proti jakékoli kritice s tím, že vojákům zpívali i američtí umělci. Alexandrovce měl dokonce tu odvahu srovnávat s Beatles či dalšími hvězdami pop music se slovy, že ti také dělali propagandu.
A demonstranty, kteří proti velmi kontroverzním ruským zpívajícím vojákům protestovali, ponižoval slovy o jejich směšných počtech. A nejen jimi.
„Negativní reakce zazněla především od lidí, kteří představení neviděli a demonstrovali svou bezvýznamnost na pozadí obrovské popularity souboru. Často se šířila účelová lež, že soubor na vystoupeních zpíval písně o anexi Krymu,“ tvrdil také Klapka. Jestli takové songy zněly přímo v ČR, o tom autor těchto řádků nic neví, ale že ansámbl složil a na svých vystoupeních opakovaně zpíval song oslavující ukradení Krymu Ukrajině, to je holý fakt. Jmenuje se v překladu Slušní (nebo Zdvořilí) lidé a i podle přiznání autora textu vyjadřuje obdiv ke „slušnosti a zdvořilosti“ neoznačených ruských okupantů, kteří v roce 2014 napadli území cizího státu, tedy ukrajinského Krymu.
Alexandrovci také již delší dobu zpívali „humornou píseň“ o tom, že jestli Ukrajina vstoupí do NATO, prostě jí Rusko uzavře plyn a bude po legraci. Stejně jako že ho vypne všem, kdo se jim neklaní.
Vždy to tedy byl silně politický, ideologický soubor.
Slováček hrál sovětskému i americkému vůdci
Ale zpět ke Slováčkovi.
„Muzika je internacionální. Já přece hrál jak pro soudruha Nikitu Chruščova, generálního tajemníka Sovětského svazu (1953–1964), tak jsem hrál i pro amerického prezidenta Richarda Nixona. Pro prvního v Moskvě s Karlem Gottem, pro druhého, když byl v Praze (Nixon byl na návštěvě našeho hlavního města minimálně třikrát, v letech 1982, 1989 a 1993, v tomto případě jde patrně o první návštěvu – pozn. red.). Byl jsem povolaný, abych mu hrál na Konopišti. Tam bydlel, tak jsem mu tam udělal koncert,“ vzpomíná hudebník.
„Vždy jsem hrál s muzikanty po celém světě a bylo mi úplně jedno, jací jsou mimo pódium, jaké zastávají politické názory, hlavně museli umět hrát,“ podotýká dál.
„Moje kamarádka ze Zlína, Ivana Zelníčková, si vzala pozdějšího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Takových kontaktů na obě strany mám. Přece se nebudu nikoho ptát, jestli se s nimi můžu nebo nemůžu kamarádit. Nebudu nikoho kádrovat. To už tu bylo. Jestli tu kádrování má zase začít fungovat, tak to je k pos*ání,“ obhajuje se dál Felix, kterému se současné výčitky ani za mák nelíbí.
Doporučené video: Felixe Slováčka pasovali na barona:
Slováček je baronem
Médii prolétla také zpráva, že dostal ocenění i od George Ecksteina, se kterým byli s manželkou na nože, a Dagmar Patrasová mu dokonce před lety vlepila facku.
„Co bylo kdysi, na to úplně kašlu. Vyříkali jsme si to. Nežiju tím, že bych se léta sžíral nějakými nespravedlnostmi,“ vysvětlil nám závěrem Felix Slováček.