Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Slováci volí nového prezidenta: Favorité jsou tři, víme o nich vše!

Slováci volí nového prezidenta: Favorité jsou tři, víme o nich vše!
Zdroj: Wikipedia.org
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
Volby 2019
V sobotu se otevřely volební místnosti po celém Slovensku, aby naši východní sousedé mohli rozhodnout, kdo na příštích pět let usedne v bratislavském Prezidentském paláci. Na křeslo hlavy státu si brousí zuby hned patnáct kandidátů, největší šance ale mají tři z nich. Podle průzkumů spolu boj o postup do druhého kola svedou Zuzana Čaputová (45), Maroš Šefčovič (52) a zamíchat kartami může i Štefan Harabin (61). Současný slovenský prezident Andrej Kiska (56) se rozhodl svůj mandát neobhajovat.

Navzdory deštivému počasí se Slováci vypravili do volebních místností, aby rozhodli o novém prezidentovi. Volit může až 4,4 milionu voličů, dle odhadů svého práva využije 50 až 60 procent z nich.

Jako značně nepravděpodobná se jeví varianta, že příští prezident Slovenska vyvstane už z prvního kola. Takový kandidát by totiž musel získat přinejmenším 50 procent a jeden hlas všech oprávněných voličů. A žhaví kandidáti na postup do druhého kola jsou hned tři.

Zuzana Čaputová

Známá slovenská advokátka Zuzana Čaputová (45) kandiduje za stranu Progresívne Slovensko. Laureátka Goldmanovy ceny z roku 2016 získala 18 481 podpisů občanů. Sama sebe označuje za liberálku, která hájí práva homosexuálů a otevřeně vyzývá k tomu, aby jim byly povoleny adopce dětí.

Maroš Šefčovič

Slováci z řad odborníků i veřejnosti téměř nepochybují, že s Čaputovou ve druhém kole svede boj o prezidentské křeslo Maroš Šefčovič (52). Ačkoliv průzkumy připisují větší šance sympatické právničce, současný eurokomisař a místopředseda Evropské komise může překvapit. Kandiduje za stranu SMER-SD díky 47 podpisům poslanců Národní rady.

Štefan Harabin

Zamíchat kartami nakonec může Štefan Harabin (61). Ten svou kampaň vystavěl na nenávisti k uprchlíkům, kromě ztráty suverenity varoval právě před příchodem muslimských migrantů na Slovensko. K islámu se přitom v zemi hlásí asi 5 tisíc lidí, což je přibližně 0,1 procenta veškerých obyvatel. Je nestraník, podpořilo ho 31 993 občanů.

Zjednodušeně se dá říct, že slovenské prezidentské volby budou střetem liberalismu a demokracie s populismem a nenávistí. Za outsidera voleb je považován Marian Kotleba (41), který se v minulosti hlásil k odkazu fašistického Slovenského štátu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy