Slovensko není džungle. Chystá vouchery na podporu turistiky, prozradil eXtra.cz ambasador Tuhý
Pane velvyslanče, mohou Češi bez obav strávit dovolenou na Slovensku?
Ano, čeští turisté jsou na Slovensku srdečně vítáni. Postupně jsou uvolňována epidemiologická opatření a Češi mohou poznávat krásy Slovenska bez větších omezení. Přesto doporučuji sledovat informace o aktuálním vývoji. Zejména kvůli různým nehodám a neočekávaným zdravotním příhodám by turisté také neměli podceňovat zdravotní připojištění pro cesty do zahraničí.
Rýsuje se nějaká česko-slovenská spolupráce při podpoře turismu na vládní úrovni?
I přes doznívající pandemii se v současné době setkávají vrcholní představitelé Česka i Slovenska, proběhly oficiální návštěvy na úrovni předsedů parlamentů, předsedů vlád i některých resortních ministrů. Ve všech formátech se hovoří o spolupráci při řešení následků koronakrize. Začínají nám prázdniny, můžeme proto začít podporou turistiky.
Plánují se rekreační poukazy
Ano, český premiér pozval Slováky, ať vycestují k nám.
Pozitivní ohlas zaznamenalo video premiéra Andreje Babiše, kterým pozval Slováky k návštěvě České republiky. Video bylo natočeno před zámkem Lednice, který se nachází nedaleko slovenských hranic. Z Bratislavy je to do Lednicko-valtického areálu půl hodiny jízdy po dálnici. Slovenští podnikatelé se naopak těší na české turisty navštěvující Slovensko.
Jak by vypadala a v čem konkrétně by spočívala vládní podpora turistiky?
V Českém domě v Bratislavě sídlí pobočka České centrály cestovního ruchu, která láká Slováky k návštěvě České republiky. Na Slovensku je ve stadiu příprav zřízení takové agentury, která by lákala k návštěvě krás Slovenska. Na mezivládních jednáních dochází ke vzájemné výměně zkušeností. Mluví se např. o rekreačních poukazech, což by měly být vouchery k návštěvě ubytovacích zařízení. Je třeba ekonomiku rozhoupat, podpořit návštěvnost ve městech i na venkově, na horách i v lázních. Ne každá rodina je ochotna obětovat vyšší částku za dovolenou, když z důvodu koronakrize má omezené příjmy.
" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">Rozumím tomu tak, že česká strana by podpořila Slováky a slovenská strana Čechy voucherem podobně, jako je tomu u státního poukazu na pobyt Čechů v lázních (stát hradí 4000 korun na osobu, která v lázních stráví min. 6 nocí a podstoupí 6 procedur)?
Teprve se o tom vede diskuze. Kroky se ladí. Zazněl jeden takový návrh, ale zůstává ve stadiu myšlenky. Nezachytil jsem, že by to mělo být přímo na podporu jenom Slovenska, protože tady není jen Slovensko, ale hranice se otevírají i do Rakouska, Polska a tak dále. Zatím toto téma rezonuje spíše mediálně. Konkrétní podpory se rozvíjejí. V jakých formách budou, o tom se diskutuje.
Slovensko má nádherná místa
Kam byste doporučil jet na Slovensko?
Slovensko má potenciál se svojí krajinou. Od překročení hranice České republiky, když se podíváme na Záhorie, které někomu může připomínat moravské úvaly, přes Podunají, které má taky rekreační a turistický potenciál. Samozřejmě na Slovensku nejvíce lákají hory, především Tatry a Slovenský ráj, kam směřuje asi největší množství turistů. A jak jsem měl možnost pozorovat, když se podíváte na slovenská turistická místa, začínají být kapacitně naplněna. Slovensko nabízí i další alternativy, například východní kraje Košický a Prešovský. To jsou místa, kam všude mohou čeští turisté cestovat.
Zmiňujete východní Slovensko, nemusí se tam český turista bát?
Slovensko není žádná džungle. Spousta problémů je na mnoha místech. Vím přesně, kam narážíte. Ale určitě jsou tam nádherná místa, která zaujmou a rozhodně bych se nebál Slovensko navštívit. Je to nádherná země a po stopách naší společné historie narazíte na místa, která vás jistě uchvátí.
Za nízký počet nakažených děkují státní karanténě
Jak si vysvětlit, že Slovensko je na tom líp než ostatní státy?
Pokud se podíváme na to, co Slovensko prezentuje jako úspěch svých čísel, tak je to prezentace toho, že udělali okamžité opatření. Okamžitě uzavřeli státní hranice, školy. Na Velikonoce vyhlásili zákaz opouštět domovský okres. Na druhou stranu je pravda, že Slovensko je menší země. Menší počet obyvatel vyjížděl i do těch problémových destinací, kde byla ohniska možné infekce koronavirem. Úspěch s minimem nakažených Slovensko staví i na státní karanténě, což byl nekompromisní přístup.
Můžete čtenářům přiblížit, v čem slovenská státní karanténa spočívala?
Státní karanténa byla modelem, kdy slovenští občané, kteří se vraceli ze zahraničí, neměli možnost karanténu trávit ve svých domovech, ale byli rovnou přesměrováváni a za doprovodu policistů převáženi do objektů, které slovenský stát vyčlenil pro to, aby tam absolvovali první fázi testů a dohledu nad tím, jestli nejsou nakaženi koronavirem. Byly to objekty, které sloužily i pro azylanty v době migrační krize. Ti lidé měli zabezpečeno stravování a byli tam vlastně izolováni od běžného světa.
V druhém díle exkluzivního rozhovoru s Tomášem Tuhým, který vyjde ve středu, se dočtete, na co je pyšný ze svého předchozího angažmá v čele české policie a co s odstupem času soudí o policejní razii na Úřadu vlády ČR v červnu 2013, kvůli které padla Nečasova vláda.