Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Helena Zeťová Oktagon 65

Smrt Jany Synkové ukončila její trápení: Do nebe odešla jen půl roku po svém muži

Jana Synková zazářila v řadě snímků.
Zdroj: Herminapress
Předchozí Další
+ Dalších 26 fotografií
úmrtí

Česko ztratilo významnou herečku. Na věčný odpočinek odešla Jana Synková, která se divákům zapsala do povědomí díky snímkům Saturnin či Byl jednou jeden polda. Jak přiznala její herecká kolegyně Jindřiška Kikinčuková pro eXtra.cz, úmrtí pro ni bylo vysvobozením. Poslední měsíce protrpěla. 

Do hereckého nebe navždy odešla Jana Synková. Úspěšná herečka zemřela ve věku 80 let, poslední roky svého života se potýkala s Alzheimerovou chorobou. Kvůli svému špatnému zdravotnímu stavu se v červnu nemohla dostavit ani na poslední rozloučení se svým manželem Janem Schmidem. Nakonec ho přežila o pouhých šest měsíců.


Smutná zpráva velmi zasáhla i její hereckou kolegyni Jindřišku Kikinčukovou, která však pro eXtra.cz přiznala, že úmrtí pro ni bylo vysvobozením. "Byla dlouho a těžce nemocná. Myslím si, že ta smrt je pro ni úleva od toho utrpení, které prožívala. Zaplať pánbůh si to ale už snad neuvědomovala," povzdechla si.

Dojemné vzpomínky na Janu Synkovou

Naposledy se dvojice viděla na představení Studia Ypsilon. "Naposledy jsme se viděly na představení Ypsilonky Sežeňte Mozarta, kde hrála královnu noci. Pak jsem se dozvěděla, že je nemocná. Moc jsem jí držela palce, ale tam jsem ji viděla naposledy. Všichni doufali, že se z toho dostane," popsala Jindřiška s tím, že je ráda, že naposledy viděla Janu právě na jevišti.


Na Synkovou vzpomíná se vší láskou a zážitky, které spolu prožily, z paměti nikdy nevymaže. "Byla opravdu úžasná. Vždycky jsme spolu seděly u piva. Ona nezkazila žádnou srandu a vždy byla takový šiřitel dobré nálady," zakončila Kikinčuková, která si s Janou zahrála v komediálních snímcích Zdeňka Trošky Babovřesky.

Kariéra Jany Synkové

Jana Synková pocházela z rodiny pražského advokáta, po prarodičích ale zdědila umělecké geny – dědeček Richard Josef Menšík a babička Emílie Herrmannová-Menšíková byli významnými osobnostmi Vinohradského divadla ještě před vznikem republiky, jak uvádí ČSFD. Od dětství se věnovala recitaci a navštěvovala dramatický kroužek, po maturitě se na jeden rok stala elévkou mladoboleslavského divadla. Studium na DAMU dokončila v roce 1967.

Dlouhá léta byla oporou Studia Ypsilon, které založil a vedl její muž Jan Schmid. Diváci si ji pak nejlépe pamatují jako otravnou tetu Kateřinu ze Saturnina či neméně otravnou Kudlákovou z filmu Byl jednou jeden polda.

Jan Schmid zemřel 3. června 2024, Jana Synková svého muže následovala do nebe 28. prosince. Po manželích zůstaly dcery Jana a Markéta.

Tuna zesměšňoval můj vzhled, tvrdí Nicole Šáchová. Zasáhnout musela produkce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy