Smrt ředitele berňáku, který chtěl zabránit koronaviru: Zaměstnanci se s ním dojemně loučí
Pieta
„Před Finančním úřadem pro Prahu 10 se objevují první svíčky a květiny na památku statečného ředitele J. M., který se stal obětí vyšších míst, nadřízeného ministerstva financí. Nemohl včas uzavřít úřad, v kterém se už v první polovině března šířila nákaza koronaviru, a vše bylo dlouhou dobu tajeno před veřejností,“ napsal na svém Facebooku Jan Tuna
Čtěte také: Úřady čtyři dny tajily nákazu na berňáku
Slušný chlap
O Jindřichu Menčíkovi jeho podřízení hovoří jako o slušném člověku „Vždy se zastal těch, ke kterým byli vedoucí nespravedliví. Před Novým rokem nás pokaždé obcházel a všem nám přál. Byl to hodný chlap,“ smutní zaměstnanci.
Potrestání viníků
Tuna na základě četných svědectví z finančního úřadu tvrdí, že Menčík chtěl ve středu 11. března po potvrzení dvou prvních nakažených úřednic celou budovu uzavřít, z vyšších míst mu to ale prý bylo zakázáno. Podobně hovořili i svědci, kteří se ozvali eXtra.cz, a ve stejném znění je i ředitelova poslední esemeska
„Viníci včetně zodpovědné ministryně financí musí být potrestáni!“ tvrdí Tuna. S dotazem, zda za údajným zákazem stojí opravdu Alena Schillerová, jsme se obrátili i na mluvčího ministerstva financí, ten nás ale odkázal na Finanční správu. Její mluvčí do uzávěrky článku na dotazy nijak nereagovala.
Čtěte také: Ředitel chtěl finančák zachránit před virem, nesměl zavřít. Teď zemřel
Netransparentní úřady
Aktuální počet nakažených z úřadu není známý, příslušné autority odmítají odpovědět na jakékoli podobné otázky. Poslední oficiální zprávy před měsícem hovořily o čtyřech úřednících, podle neoficiálních zdrojů jich nyní má být možná až sedmnáct.