Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Smrt Reinharda Heydricha i 76 let poté budí rozpaky: Jak doopravdy zemřel obávaný Hitlerův kat?

Smrt Reinharda Heydricha i 76 let poté budí rozpaky: Jak doopravdy zemřel obávaný Hitlerův kat?
Zdroj: facebook.com
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
Dnes je to přesně 76 let, co v pražské nemocnici Na Bulovce zemřel zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Operace, která byla nutná poté, co jej zranil atentát Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, jednoho z nejvlivnějších mužů třetí říše nezachránila. Okolo příčiny jeho úmrtí poté vzniklo mnoho teorií. Jak vlastně Heydrich zemřel?

Podle zprávy Reinhard Heydrich zemřel na celkovou sepsi organismu, ale autor dokument nakonec pozměnil a následně tvrdil, že příčinou byl anemický šok. Nedlouho poté se ale objevily další teorie, které hovořily o arteriální formě embolie, jež měla souviset s poraněním plíce. V neposlední řadě kolovala také zpráva, že Heydricha zabil sám K. H. Frank, protože ho jako konkurenta chtěl odklidit.

Před pár lety byl ale nalezen pitevní protokol, podle něhož mají historikové v případu celkem jasno – ze zprávy vyplývá, že špína, která se do protektorova těla dostala spolu s plechovou střepinou z granátu, vyvolala sepsi. Lékaři mu navíc vyjmuli protrženou slezinu, což se podepsalo na jeho imunitě. Ačkoliv je závěr pitevní zprávy celkem jasný, někteří lékaři a historici nad Heydrichovou smrtí stále bádají.

Heydricha v nemocnici Na Bulovce operoval profesor Walter Dick společně s konzultantem Josefem Hohlbaumem. S nimi jako asistent operoval primář Pavel Slanina a doktor Alois Honěk. Bulovka byla považována za nejlepší chirurgii v Praze, proto tam byl Heydrich převezen. Zákrok byl proveden standardně, jen jej lékařům stěžovalo vědomí, komu zachraňují život.

První pooperační den proběhl v pořádku, ale druhý den se u Heydricha začala objevovat horečka a zánět. Od té doby se jeho stav horšil. Nakonec se ho nepodařilo zachránit a 4. června 1942 zemřel.

Tělo Reinharda Heydricha bylo druhý den po jeho smrti převezeno z Bulovky na Pražský hrad. Ulice tehdy lemovali příslušníci SS s hořícími pochodněmi a po celém protektorátu probíhala smuteční shromáždění. Po pohřbu v Praze následoval ještě další, neméně pompézní pohřeb v Berlíně – v té době už probíhaly násilné odvetné akce proti obyvatelům Lidic a Ležáků a začala další z epizod německého útlaku.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy