Smrt vojáka Tomáše Procházky: Za kolik Češi v Afghánistánu umírají? VÍME TO!
ČTK v srpnu informovala o tom, že čeští vojáci, kteří slouží v zahraničí, dostávají vedle pravidelného měsíčního platu také speciální příplatek, jehož výše závisí na nebezpečnosti lokality a také hodnosti vojáka.
Ti vojáci, kteří slouží právě v Afghánistánu, dostávají denní příplatek v rozpětí mezi 3600 a 5200 korun. Oblasti, které jsou méně nebezpečné, vojákům zaručí příplatky v rozmezí 500 až 2500 korun. Tuto informaci ČTK v srpnu sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
Základní tarifní plat mají čeští vojáci podobný jako "běžní smrtelníci" hrubou mzdu. Například desátníci berou 26 260 korun, rotní 32 430 korun, praporčíci 39 640 korun nebo majoři 55 310 korun.
Zmíněný Tomáš Procházka, zatím poslední český voják, který padl v Afghánistánu, byl rotný. Jeho měsíční základní tarif tak byl 32 430 korun. K tomu připočtěme denní příplatek, který zaokrouhlíme na 4500 korun a dostaneme se na částku, která je vyšší než 160 tisíc korun.
To je na české poměry hodně nadprůměrná výplata. Je nutné si ale uvědomit, že vojáci jsou na zahraničních misích šest měsíců, vzdají se na tuto dobu své rodiny a nemají ani nárok na volno. A zmínit musíme, jak moc náročné a nebezpečné to je povolání.
Čísla hovoří jasně. Za posledních 17 let na zahraničních misích zahynulo už 14 vojáků. To je téměř jeden ročně. A i za tuto cenu do toho jdou další a další. A peníze jistě nejsou tím hlavním důvodem.