Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Smutný osud legendární recidivistky Máni: Kriminál se pro ni stal skutečným domovem

Smutný osud recidivistky Máni: Marie Lavičková přišla o veškeré naděje
Zdroj: Se souhlasem TV Nova/se souhlasem ČT24/koláž
Předchozí Další
+ Další fotografie
příběh

V pondělí oblétla média zpráva o úmrtí proslulé recidivistky Marie Lavičkové, které nikdo neřekl jinak než Máňa. Ta více než půlku svého života strávila za mřížemi. Jak přiznala v dokumentu Olgy Sommerové, ačkoli v mládí měla snahu napravit se a začít žít plnohodnotný život, nakonec se pro ni vězení stalo domovem. Když Václav Klaus v roce 2013 vyhlásil amnestii, byla naštvaná. 

Známá delikventka Marie Lavičková proslulá pod přezdívkou Máňa je po smrti. Zemřela ve věku 56 let, přičemž více než 30 let strávila za mřížemi. Pro mnohé by to bylo utrpení, pro ni nikoliv. Jak prozradila v dokumentu Olgy Sommerové, vězení se pro ni stalo skutečným domovem a života na svobodě nebyla schopná.


Marie se narodila do velmi vážené rodiny pocházející z jižních Čech. Její otec byl známým lékařem. Lavičková měla tři bratry a ze všech sourozenců byla nejmladší. Její rodiče se radovali, že se jim konečně podařila holčička, a proto si ji náležitě hýčkali. Dostala vše, na co si pomyslela. Stala se jejich rozmazlovaným mazánkem.

Lavičkové zemřela dvě hodiny po porodu dcerka

První trest přišel v roce 1986, kdy se vyrovnávala s nesmírnou ztrátou. Dvě hodiny po porodu jí zemřela dcerka. Pouze pár dní poté se odebrala do místního obchodu, kde ukradla pravé kožichy za sta tisíce. Soud ji tehdy potrestal tři a půl roky natvrdo. V roce 1990 se dostala na svobodu díky amnestii prezidenta Havla. Života na svobodě už ale nebyla schopna. Rodina ji vydědila a vyhnala, k nim už se vrátit nemohla.


"Na začátku v sobě nesla naději, že přeruší bludný kruh opakovaných návratů do kriminálu, že vyjde ven a začne žít normální život. Po odvysílání filmu, který měl velký úspěch, jí mnoho lidí nabídlo práci a domov, ale Máňa žádnou z těchto šancí nevyužila. Kriminál se pro ni stal opravdovým domovem, v němž byla zvyklá existovat a jehož zákony znala. Život na svobodě byl pro ni životem bezdomovce, který si na živobytí musí vydělávat krádežemi," říká režisérka Olga Sommerová v dokumentu Máňa po deseti letech.

Amnestie Václava Klause ji naštvala

Od roku 1992 byla venku nejdéle čtyři měsíce. Trestů přibývalo a Máňa se díky dalším a dalším krádežím dostávala do kriminálu znovu. Ačkoli většina vězňů se v roce 2013 radovala z amnestie, kterou udělil Václav Klaus, Lavičková smutnila. "Pro mě dobrá není. Já jsem tam chtěla zůstat. Na svobodu jsem vůbec nechtěla. Já nebudu mít zase nic. Prvních pět let můžeš kriminál nenávidět, ale teď ho miluju. Svět je zlej a já tady nechci být," řekla tehdy pro Českou televizi.


Již při odchodu z vězení si plánovala, co půjde ukrást, aby se co nejrychleji mohla vrátit zpět. "Já to tam znám, vím, jak to tam chodí. Tady tomu nerozumím, všechna ta byrokracie... Já teď vím, že musím jít a ukrást věci za 75 000 Kč, aby mě vrátili zpátky. Já se nadřu, ale já to dokážu, za týden jsem zpátky. Okradu pořádného soukromníka," nechala se slyšet.

O jejím úmrtí informoval server Novinky. Zemřela ve věku 56 let, konkrétně na komplikace spojené s nachlazením. Měla být nalezena na jedné z laviček v Českých Budějovicích, a to podchlazená. Ačkoli byla převezena do nemocnice, lékaři už nezmohli nic. Rodina se s ní rozloučila v úzkém kruhu bez obřadu.

Julie Hojdyszová jako oběť nechutného obtěžování. Odporná zpráva od zvrhlého fanouška

Související články

Další články

Nejnovější kauzy