Smutný osud sportovkyně Věry Čáslavské (†74): Agresivní manžel a syn ve vězení
Gymnastka a olympijská medailistka Věra Čáslavská byla nejlepší a nejslavnější gymnastkou své doby. Lidé ji milovali a na olympiádě v Mexiku byla vyhlášena druhou nejpopulárnější ženou světa hned po Jacqueline Kennedy Čáslavská nebyla jen českou sportovkyní. Zajímala se i o dění ve společnosti a jak několikrát ukázala, neuměla se podvolit jakémukoliv diktátu či přihlížet bezpráví.
Zůstala nepřekonána
Slavná gymnastka se narodila 3. května 1942. Spolu s Ruskou Larisou Latyninovou byla jednou ze dvou gymnastek historie, kterým se podařilo získat zlaté medaile ve víceboji na dvou po sobě jdoucích olympijských hrách. Zlato z víceboje také vyhrála na mistrovství světa v roce 1966 a mistrovství Evropy 1965 a 1967. V letech 1964 až 1968 nebyla na velkém závodu ve víceboji poražena. Čáslavská se mohla chlubit tituly sedminásobné olympijské vítězky, čtyřnásobné mistryně světa, jedenáctinásobné mistryně Evropy a čtyřnásobné Sportovkyně roku v tehdejším Československu.
Tichý protest v Mexiku
Zásadním okamžikem jejího života byla cesta na olympijské hry do Mexika v září 1968. Vzhledem k srpnovým okolnostem v Československu se nevědělo, zda olympijská delegace vůbec odjede. Nakonec sportovci do Mexika jako vyslanci pokořené země vyrazili. Nevraživost mezi československými a sovětskými sportovci byla evidentní při každém jejich setkání. Za obrovské podpory diváků nakonec Čáslavská získala čtyři zlaté medaile, v prostných získala stejný počet bodů jako další z Rusek, Larisa Petrikovová. Během ceremoniálu projevila česká gymnastka legendární tichý protest, když odvrátila hlavu při stoupajícím rudém praporu.
Osobní tragédie ji dostala na dno
V Mexiku se Čáslavská provdala za běžce Josefa Odložila. Svatby se tehdy zúčastnilo neuvěřitelných 100 tisíc lidí. Po návratu do vlasti Věru čekal strmý pád. Nejen že se musela jakožto odpůrkyně režimu stáhnout z veřejného života, ale také její manželství začalo mít trhliny. Ty se naplno projevily opět v Mexiku, kam na konci 70. let Věra s dětmi a manželem vycestovali. Manžel byl Věře nevěrný, a když se napil, byl i agresivní. Pod vlivem alkoholu vztáhl ruku i na jejich děti. Tomu nemohla už přihlížet, a tak se s Odložilem rozvedla. I poté ji ale pronásledoval a vyhrožoval. Bývalý běžec údajně neunesl Věřiny úspěchy. Ani děti od něho neměly po rozvodu klid. Se synem Martinem měl mít v srpnu 1993 Odložil potyčku, po které zemřel - za to byl Čáslavské syn odsouzen a v roce 1997 propuštěn v rámci Havlovy amnestie. Synův pobyt ve vězení dostal Čáslavskou na dno.
Návrat do společnosti přeťala rakovina
V té době měla už za sebou funkci poradkyně prezidenta Václava Havla a předsedkyně Československého olympijského výboru. Po dvou letech v roli národní ikony Pražský hrad opustila zcela vyčerpaná. Události minulých let se na Čáslavské podepsaly, a proto se bývalá sportovkyně stáhla do ústraní a nějakou dobu strávila v bohnické psychiatrické léčebně.
Až v roce 2009 se odvážila vrátit na veřejnost. Vystoupila dokonce během televizního přenosu na vyhlášení ankety Sportovec roku. Návrat do společnosti ale překazila krutá nemoc. V roce 2015 jí byla diagnostikována rakovina slinivky, se kterou bojovala až do léta 2016. Věra Čáslavská zemřela 30. srpna 2016 v pražském IKEM.