Sniegon o vztahu s krásnou Thanh Špetlíkovou: Plánujeme rodinu, říká
Posledních deset let zachraňuje slony v Africe, přesto se mu podařilo svést jednu z nejkrásnějších českých hereček. Ani Ha Thanh Špetlíková ale nepřiměla Arthura Sniegona, aby se natrvalo vrátil do Česka a stále při honu za pytláky a překupníky se slonovinou riskuje svůj život. Nyní o mladém elefantologovi vychází nový dokument, ve kterém popíše celý svůj příběh. A nejen na toto téma jsme ho vyzpovídali ve studiu eXtra Hosta.
Za své životní poslání si vzal záchranu afrických slonů a rozhodl se bojovat přímo na místě. Arthur Sniegon se před více než deseti lety rozhodl přestěhovat do Afriky, kde pátrá po pytlácích a překupnících se slonovinou. A ve studiu eXtra Hosta nám popsal, jak to probíhá.
“Je to, jako když rybář dlouho sedí na čekané a něco mu časem zabere. Tak to dost často probíhá. Je potřeba poznat terén a ty lidi. Podívat se do oblasti, kde vás nikdo nezná nebo vás nezná jako ochranáře. Což se s jedním obličejem dělá těžko opakovaně,” říká Sniegon.
“Je potřeba vzbudit u místních lidí důvěrů, zájem. Nemyslím u běžných, ale u těch konkrétních, kteří obchodují se slonovinou. Pod nějakou záminkou ověřit, že ta slonovina existuje, je pravá. Nevytvářet poptávku, aby oni najednou neměli motivaci obstarat si munici a jít lovit. Je to tenká hrana, jak se na to ptát. Kdy a koho. Víceméně po nějaké zkušenosti odhadnete, jestli někdo kecá, nebo opravdu jeho bratr má doma zakopaný sloní kel. V případě, že je to reálná situace, tak co nejrychleji reagovat,” vysvětluje mladý ochránce zvířat, kterého jsme se zeptali, zda se při honu na pytláky neobává o svůj vlastní život. Jde totiž o milionový byznys, který se pokouší svou mravenčí prací zastavit.Jako cizinec jsem chráněný
“Na té nejvyšší úrovni se toho dá obávat a nedělám si iluze o humánnosti asijských kartelů, které neobchodují jenom se slonovinou, ale různým zbožím. Většina pytláků jsou ale normální lidé, kteří to dělají, protože měli příležitost. Historicky a aktuálně nechápou ty souvislosti ohroženosti těch druhů a nebo je jim to jedno. Potřebujou se nějak uživit. Nejsou to nutně vrazi,” popisuje Sniegon.
V Africe se ale prý nebojí. “Já jsme jako cizinec chráněný. Přece jenom jako cizinec užívám kolektivní ochrany místní komunity. Na venkově v Africe ví každý o každém vše. Tam se nic neutají. Vztáhnout ruku na cizince by bylo extrémně riskantní i pro ty pytláky. Zároveň věřím, že by to někdo na těch vyšších patrech řešil. Tím myslím moje zmizení nebo zranění. To si uvědomují i místní lidé. Nechtějí riskovat, pokud to není nutné,” myslí si mladý ochránce přírody, který ale jedním dechem dodává, že pro své bezpečí prošel kurzem sebeobrany a učí se střílet ze zbraně. Tu ale při sobě v terénu nenosí.
“Spoléhám na velký medvědí pepřový sprej s cílem odvrátit útok rozběhnutého velkého medvěda grizzly. Což, přestože jsou afričtí pytláci tvrdí chlapi, tak by to zabralo taky. I když ani tohle jsem nikdy nevyužil, i když odjištěno jsem měl,” dodal Sniegon, který ve videorozhovoru ale přiznal, že mu šlo v Africe nejednou o život. S těmi nejbrutálnějšími pytláky, kteří mají vojenský výcvik a neostýchali by se své pronásledovatele na místě zabít, se ale naštěstí nikdy nepotkal.
Vztah s herečkou
“S těmito pytláky bych se potkat nechtěl. Byl jsem na místech, kde byli pár hodin, pár dnů přede mnou. Po nich se slehla země a nebylo v mé moci je řešit,” dodal Sniegon, který se v našem studiu rozpovídal i o vztahu s herečkou Ha Thanh Špetlíkovou.
“Vztah na dálku je náročný. V rámci možností to zvládáme. Ono při našich způsobech života se máme problém potkat i v Česku, když jsme každý den od rána do večera jinde. Já jsem ranní ptáče, ona noční sova. Někdy musíme aktivně dlouho dopředu si rezervovat čas jeden na druhého,” přiznal Sniegon.
“Začátky nebyly vůbec snadné. Hlavně pro ni. Ona zůstala v místě, na které je zvyklá, a já jsem byl v Africe. Nebylo pro mě nezvyklé jezdit do Česka, ale ona na takový vztah připravená nebyla. Ani jeden z nás to aktivně neplánoval, ale stalo se to. A nic lepšího se stát nemohlo,” říká rodák z Třince, který si na život v Africe natolik zvykl, že mu žaludkem už prošlo mnoho zajímavostí. V rozhovoru pro 7 pádů Honzy Dědka se před časem přiznal, že vypil výluh ze sloních hoven. Nám přiznal, že dokonce ochutnal maso z ohrožených druhů. Otázkou je, zda se o těchto svých zážitcích rozpovídal i v dokumentu režiséra Jakuba Chlouby, který o něm nyní vyšel a je k dispozici na stránkách elephangelist.cz. Sám nám v rozhovoru přiznal, že nebýt Nadačního fondu Zeměkvět, Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, FilmCrew, Huawei, Gumotex, Audiovizuální produkce Univerzity Palackého v Olomouci, ViaGood, DAV a.s či Obchodního centra Šantovka Olomouc, snímek by nikdy nevznikl. Ačkoliv premiéra filmu proběhla již 16. října, Arthurovy aktivity mohou podpořit sbírkou na donio.cz. Celý rozhovor si můžete pustit ve videu.