Soňa Peková o koronaviru: Chová se divně, myslím, že je uměle vytvořený a snad brzy zdechne
Soňa Peková v minulosti odhalila dva případy nakažených koronavirem a dostala se díky tomu do povědomí lidí. Chvíli poté jí stát zakázal testovat nové pacienty a Soňa se pak dlouho snažila o povolení ministerstva k tomu, aby se Tilia stala jednou z testovacích laboratoří, což se nakonec povedlo a dostala zelenou.
Různé teorie o vzniku viru
V současné době se o Pekové opět začalo mluvit, a to v souvislosti s tím, kde se tu virus vůbec vzal. V rozhovoru pro Radiožurnál uvedla, že podle ní koronavirus od zvířat nepřišel. To si myslí Světová zdravotnická organizace
Peková si myslela už na konci ledna, že se k nám koronavirus brzy dostane. Ve chvíli, kdy si všimla, že se virus rozšiřuje v Číně a pak i na hraně Evropy, usoudila, že bude lepší se připravit na testování. "Kdyby se náhodou stalo, že by nás potřebovali, tak abychom nemuseli zdržovat a bylo vše po ruce," vysvětlovala vědkyně.
Jak přemýšlí virus
Zároveň popsala, jak takový virus "přemýšlí". "Virus je velký aristokrat v tom, jak si vybírá, koho bude infikovat. Například houby jsou promiskuitní, je jim jedno, jestli sednou na psa či člověka. Virus se vyvíjel miliony let v evoluci se svým hostitelem. Přizpůsobil se životu s ním," vysvětlila s tím, že se virus fixuje na dané buňky, které pak napadá. Vybírá si tedy hostitele i typ buněk, na které se specializuje.
Podle ní je tedy prakticky nemožné, aby se virus dostal ze zvířat na lidi, když mají úplně jiné buněčné stavby. Dodala, že koronaviry mají člověka spíš obtěžovat, než způsobit závažná onemocnění. "Bylo překvapením, že se objevil zhoubný koronavirus s tak divokými vlastnostmi. Navíc původně z netopýrů, což je druh velice vzdálený člověku," uvedla vedoucí laboratoře.
Nakonec pravda vyjde najevo
"Je kolem toho hodně mlhy a mystérií, ale myslím si, že se nakonec ukáže, kde je pravda," prohlásila v rozhovoru. "Domnívám se, že jde o uměle vytvořený virus, a ne proto, že by mi to nějak připadalo. Virus se chová divně, nevyvíjí dobrou imunitu, jsou známy případy reinfekce. Má spoustu charakteristik, které jsme dosud v přírodě neviděli," doplnila.
Typově podobných virů podle Pekové moc neexistuje. "Jemu nejbližší je SARS z roku 2003 a druhý nejbližší je netopýří koronavirus. Všechno ostatní je hrozně daleko," uvedla bioložka. "Jsem přesvědčena, že toto nevzniklo zásahem přírody, ale vzniklo to zásahem člověka. Možná mám malou představivost, ale neumím si představit způsob, jakým by to v přírodě takhle skokovitě vzniklo, aniž by to ten virus zabilo," dodala.
Doufá, že virus nevydrží
Myslí si, že virus možná unikl při vědeckém výzkumu v oblasti genetické biologie, což je jednou z teorií, jak se nový typ koronaviru ve Wu-chanu objevil. Je přesvědčena, že virus brzy vymizí a snad není stavěný na dlouhou trať. "Já doufám, že žádná další epidemie nebude a ten virus sám zdechne," věří bioložka.