Špatná situace kolem koronaviru: Češi se bouří, nakažených přibývá a vláda chybovala
Dlouhé týdny se denní nárůst nakažených koronavirem držel pod tisícovkou a skok nad 700 infikovaných za den se tehdy zdál všem příliš. Avšak hned minulé pondělí přineslo ministerstvo zdravotnictví znepokojující číslo. Nárůst počtu nakažených za den přesáhl tisíc a rovnou se vyšplhal na 1164. Další dny byly ještě horší.
V sobotu hygienici dokonce zaznamenali 1539 nakažených za jediný den. Nejklidnější z celého týdne byla neděle - přibylo totiž "pouze" 792 nových případů. Zvedá se nejen počet nakažených, ale také lidí, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirem Těch je v současné době už 456, vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.
Nakažení v sanatoriu
Mezi nakaženými se objevili například pacienti i zaměstnanci ze Sanatoria Topas v Holicích na Pardubicku. Tamní krajský hejtman Martin Netolický informoval o tom, že je tam už 102 případů nákazy. Ředitel zařízení se k situaci vyjádřit nechtěl. Sanatorium Topas se věnuje lidem s chornickým duševním onemocněním.
"Na základě aktualizace údajů od Krajské hygienické stanice pro Pardubický kraj potvrzuji nárůst počtu nakažených covid-19 na počet 102 osob. Apeluji na všechny, snažte se dodržovat hygienická pravidla a ochranu dýchacích cest," informoval Netolický na Facebooku.
Na vysoká čísla v Česku reagovaly další země
Česko je nově zařazeno mezi ty evropské státy, kde se koronavirus šíří nejrychleji, dalšími zeměmi jsou Černá Hora, Francie a Španělsko. Česko je na 4. místě. A právě proto nám už 17 zemí omezilo vstup - někde stačí jen předložit negativní test, někde půjdete do karantény a někde vás na hranicích pošlou zpátky. Například do Dánska, Finska a Maďarska se Češi v dohledné době nepodívají.
Rozvolňování byla možná chyba, míní Babiš
Ani vláda už nemá tak slibné vyhlídky, jako je měla o prázdninách. Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula už před časem informoval o tom, že se brzy budeme potýkat i se dvěma tisíci nakažených denně. "Já si osobně myslím, že je to druhá vlna," uvedl v Otázkách Václava Moravce na ČT. Tuzemský vývoj epidemie ke všemu označil za horší, než je ve Španělsku
Andrej Babiš prohlásil, že se vláda zřejmě 'sekla', co se týče rozvolňování opatření ještě před prázdninami. "V červnu jsme měli všichni pocit, že vir odešel. Bohužel jsme se spletli. Nikdo nezná ten vir, nikdo neví, co bude," pronesl premiér v nedělním Čau lidi na Facebooku. Dodal, že vláda opatření rozvolnila, aby se lidé mohli uvolnit a začít zase trochu žít. "Ano, možná to byla chyba," přiznal předseda vlády.
Znovuzavedení opatření s rouškami
Vláda přišla i s dalšími opatřeními. Ve všech obchodech, nákupních centrech, a dokonce na chodbách panelových domů jsou plošně zavedeny roušky. A to nehledě na to, že byl zaveden covidový semafor, podle kterého se označují jednotlivé okresy. Praha byla v oranžovém, tedy druhém stupni jako první. Česko se začíná postupně zbarvovat do zelené - prvního stupně pohotovosti.
Od 14. září je platné, že roušky musí nosit i všichni studenti a žáci ve školách. Nasadit si je mají například na toaletách, chodbách nebo v dalších společných prostorách.
Češi se proti rouškám začali bouřit. Ve velkém zakládají různé skupiny a plánují protesty a pochody, aby roušky nemuseli nosit. Podle nich je koronavirus jen mýtus a vše si vymyslela vláda proto, aby Čechy mohla děsit a ovládat.