Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Spory kolem minulosti Petra Pavla: Bývalý spolužák jej haní, osobnosti generála brání

Generál Petr Pavel.
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
útok na kandidáta

Generál Petr Pavel (60) měl být loajální komunistickému režimu. To alespoň v rozhovoru, který přinesl deník Právo, tvrdí jeho bývalý spolužák Pavel Beneš, který s nim chvíli studoval tehdejší školu pro zpravodajské důstojníky. Prezidentský kandidat se ale proti rozhovoru ohradil a tvrdí, že jde o tendeční článek. A ačkoliv měl předat kontakt i na své další spolužáky, jejich vyjádření se v textu neobjevilo. Proto je zveřejnil sám. Jednomu z největších favoritů na budoucího prezidenta České republiky se ale dostalo velké podpory. A to nejen z řad veřejnosti, ale také známých tváří.

„On byl velice loajální k režimu, nevěřím, že to bylo pouhé pomýlení. Nejde o to ho poškodit nebo se mu mstít, ale když chce kandidovat na prezidenta, tak by neměl nic zakrývat, protože ho to stejně jednou dožene. Řada lidí ví, kdo byl a co dělal,“ říká o Petru Pavlovi mimo jiné Beneš v rozsáhlém rozhovoru pro Právo s tím, že Pavel byl v přístupu ke komunistické ideologii mnohem aktivnější, než sám připouští.

Generál Pavel se brání

Generál Pavel se proti tvrzením ohradil v prohlášení, které uveřejnil na svém webu. Tvrdí, že autor článku přehlíží komentáře dalších jeho spolustudujících, které sám Pavel také uveřejňuje. "Redaktor dostal stanoviska dvou různých spolužáků i s kontakty, ale rozhodl se dát přednost pomluvám od jednoho člověka. Označil stanoviska dalších spolužáků (mimochodem bývalých vysokých představitelů zpravodajských služeb Česka a Slovenska) za nerelevantní a své redakci je ani neposlal," píše v prohlášení Petr Pavel.

Spolužáci, kteří svědčí ve prospěch Pavla, se nebojí Beneše otevřeně kritizovat a podotýkají, že Benešovo vyřazení z kurzu nebylo kvůli rozdílným názorům, ale spíše kvůli studijním neúspěchům. "Je potřebné také říci, že pan Beneš byl z kurzu vyřazen, protože nesplňoval především studijní požadavky v oblasti jazykové přípravy. Problémy měl od začátku, přestože tomu věnoval maximální úsilí, nestačilo to. Ve své podstatě se mu zavřely dveře k dalšímu postupu," uvádí například Pavel Zůna, bývalý ředitel odboru vojenské diplomacie Vojenské zpravodajské služby.

Naopak k Pavlovi se vyjadřují jeho ostatní spolužáci o mnoho lépe než Beneš. "Pre mňa bol Petr Pavel vždy typ férového a čestného človeka, ktorý ak niekomu nepomohol, tak mu rozhodne neublížil. Som si istý, že takým zostal aj naďalej," píše třeba Jaroslav Gojfár, bývalý ředitel slovenské Vojenské spravodajské služby.

"Pokud článek založený na výpovědi starosty těžce zadlužené obce, sympatizanta a spolupracovníka KSČM, který spolu s komunisty organizuje protestní akce, pokládáte za seriózní a věrohodné svědectví, máte profesionální novinářskou laťku nastavenou hodně nízko. O etické nemluvě," naráží na pochybný morální kredit Beneše diplomat Petr Kolář na Twitteru.

Originální reakci si připravil také komik a herec Petr Čtvrtníček:

Ke kauze se vyjádřilo i mnoho známých osobností na sociálních sítích. Reakci režiséra Václava Marhoula, který se za Pavla postavil, sdílela například herečka Jitka Čvančarová na Instagramu. Ironickou poznámku na svém Twitteru publikoval i známý komentátor Alexandr Mitrofanov.

"A mohl byste prosím popsat, co by se ve vojenském zpravodajském kurzu měli učit, že vás to překvapuje, balet nebo vaření s konverzací, k té francouzštině? Fakt, že jednomu absolventovi věříte vše, co řekl, a druhému ne, je čistě metodologicky nelogický," píše Miroslavu Kalouskovi na Twitteru jeden ze zakladatelů Občanského fóra Ivan Gabal. Kalousek totiž původní článek sdílel s komentářem, že někdo s podobnou minulostí na Hradě být nemusí.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy