Spoustu lidí vládní nařízení zničí, připadám si jako za komunistů, zlobí se majitelka Luční boudy Sovová
Česko pomalu zabředává do ekonomické krize, kterou má na svědomí především koronavirus. Řada podnikatelů po celé republice zažívá těžké časy, kdy se musí strachovat o svou živnost a zároveň i budoucnost. Tyto problémy musí řešit i v Krkonoších, kde jsou lidé závislí na turismu. Jenže tomu teď pšenka nekvete.
Podnikatelé vracejí pronajaté objekty
Jindy v tuto dobu bývají na horách dlouhé fronty na vleky, penziony a hotely praskají ve švech a ve Špindlerově Mlýně či v Peci pod Sněžkou je hlava na hlavě. Letos ale nabízejí Krkonoše jiný obrázek, mnohem smutnější. Vleky stojí, ubytovací zařízení zejí prázdnotou a stejně tak restaurace. Kvůli tomu, že je Česko v pátém stupni, musí být dle vládních nařízení zavřeno. "Je to neuvěřitelně smutná a těžká doba," říká Klára Sovová, majitelka populární Luční boudy.
I ona musela svůj podnik zavřít, obrovité stavení zeje prázdnotou. "Ekonomicky je to pro spoustu podnikatelů likvidační. Museli jsme zavřít na jaře, pak přišlo léto, které ale nebylo tak silné a majitelé ubytovacích zařízení doufali, že se zahojí v zimě a obzvlášť přes Silvestra," vysvětluje Sovová. Pro spoustu penzionů je právě poslední den v roce jistotou, že budou mít vyprodáno. "Jenže teď nemají vůbec nic," zoufá si podnikatelka.
Tu může uklidňovat, že na tom není tak špatně jako některé jiné podniky. "Ale když to vidím u ostatních lidí tady na horách, z nichž řada jsou naši přátelé, je mi z toho smutno. Spousta z nich tohle nevydrží. Řada podnikatelů si ty objekty pronajímá, jenže co jsem teď slyšela, tak je vrací, protože nemají šanci to utáhnout," popisuje tíživou situaci Sovová, podle níž je státní podpora nedostatečná.
Nařízení ovlivňují i dodavatele
Ubytovací zařízení sice mají právo na vyplacení příspěvku na prázdný pokoj po dobu uzavření objektu, to ale ani zdaleka nestačí, stejně jako podpory pro zaměstnance na hlavním pracovním poměru. "Jsou tu lidé, kteří pracují na IČO, například dělají ráno snídaně, nebo jsou to kuchaři, kteří vypomáhají při akcích. Ono to nezasáhlo jen to ubytování, ale vše, co je s tím spojené, takže i dodavatele a třeba dopravu," objasňuje situaci úspěšná podnikatelka, která si Krkonoše zamilovala.
Vláda by se podle ní měla chopit rakouského modelu a krýt podnikatelům nadpoloviční část tržeb, o které kvůli nařízení přišli. "Navíc je v tom obrovský chaos, nařízení se neustále mění, prakticky každý týden si dopisujeme s kolegy či právníky o tom, co se smí a co ne. Takhle se prostě podnikat nedá," zlobí se Sovová.
Jako za komunismu
Současná situace jí v mnohém připomíná tu, která byla v Čechách za totalismu. "Nařízení vlády považuji za nedostatečně vysvětlená. Přitom je to obrovský zásah do mé osobní svobody a do nakládání s mým majetkem. Připadám si jako moje babička, když jí komunisté v roce 1972 brali kadeřnictví a donutili ji k združstevnění. Je to absolutně nepřijatelné, co vláda dělá," kroutí hlavou majitelka Luční boudy.
"Chápu, že se čeká na vakcínu, ale podle všeho to bude mít efekt až v půlce léta. To znamená, že takhle tady budeme šaškovat ještě v roce 2021? Bude to znamenat zánik menších a středních podniků a zničí to spousty lidských životů," obává se Sovová.