Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Sprej do nosu, nitrožilně dezinfekci nebo pití alkoholu: Jak chtěli vědci "léčit" koronavirus?

Sprej do nosu, nitrožilně dezinfekci nebo pití alkoholu: Jak chtěli vědci "léčit" koronavirus?
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
Mýty o léčbě
Od nového roku, kdy se objevil nový typ koronaviru, vzniklo mnoho studií a různých teorií, jak se onemocnění Covid-19 dá léčit. Vědci, a nejen ti, přišli hned s několika řešeními. Mluvilo se o alkoholu, kdy u pijáků není tak vysoké riziko nakažení, prezident USA Donald Trump přišel s nápadem, že by si lidé mohli píchnout dezinfekci do žíly a nově vědci uvádí sprej do nosu jako slušnou prevenci.

Před některými nemocemi se člověk může snadno obrnit. Požívání vitamínů, důkladná hygiena nebo brát si léky hned, jak člověk pocítí mírné příznaky nachlazení. Způsobů je mnoho, ale jak se bránit proti koronaviru neví zatím nikdo, a to proto, že je nemoc tak nová a v některých případech velmi vážná.

Mýty o novém koronaviru

Vědci přišli s mnoha teoriemi, jak se proti koronaviru ubránit. Jednou z nich bylo například nadměrné požívání česneku, který je znám jako něco, co vypálí bacily. To je však mýtus. Dalším z nich byl již zmiňovaný alkohol, kdy si vědci mysleli, že by také vypálil bakterie a viry. To také není pravda, alkoholové přípravky jsou účinné při dezinfekci povrchů a rukou.

V souvislosti s dezinfekcí napadlo amerického prezidenta Donalda Trumpa, že by si člověk mohl píchnout dezinfekční přípravek nitrožilně. Tato varianta byla lékaři a vědci ihned zavržena a byla označena za nebezpečnou. Stejně je na tom i pití chloru, člověk by se s ním neměl ani mýt, to by možná spíš zadělalo na další problémy.

Nefunkčnost ATB a UV záření

Řešení viděli i v sušení rukou pod UV lampou, to však může způsobit popálení kůže. Dokonce ani antibiotika nemohou zabránit, aby se koronavirus neprobojoval do vašeho těla, jak si mnozí lidé mysleli, proto většinou nezabírají ani nakaženým pacientům.

Vědci mluvili o pití horké vody, ani to však není účinná prevence proti koronaviru. V neposlední řadě vznikla nová teorie o tom, že se člověk může chránit sprejem do nosu, který dokáže ochránit plíce. S tím přišli vědci z univerzity St. Andrews, doufají totiž, že lék Neumifil zabrání viru, aby se dostal do buněk. A podle nich ho stačí aplikovat týdně či každý druhý den prostřednictvím spreje do nosu.

Studie o spreji do nosu

Gary Taylor, který tým vědců vede, je profesor biologie na té samé univerzitě. Pro Daily Mail uvedl, že jejich lék může být účinný. "Klasická antivirotika sice útočí na určitou část viru, ale náš produkt ve skutečnosti zabraňuje, aby se virus dostal přímo do buněk," vysvětlil Taylor. "Máme představu, že by se lék aplikoval pomocí nosního spreje a podával by se týdne nebo každý druhý den," dodal.

Lék na koronavirus zatím není a tím pádem nemůže být nalezena ani žádná prevence. Našlo se samozřejmě několik léčiv, které zmírňují průběh onemocnění, které při nákaze vznikne, ale nejsou stoprocentní a zatím člověka úplně nevyléčí. Na vakcíně se evidentně pracuje, ale teorií, jak se před koronavirem bránit, je mnohem víc. S čím vědci přijdou příště?

" style="border: none; position: relative; visibility: visible; display: block; margin: 0px; padding: 0px;" height="120px" width="400px">

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy