Sršeň zabije víc lidí než žraloci: Stačí malý podnět a útočí, varuje entomolog Aleš Bezděk
Sršeň asijská je skutečně agresivní druh. Do Evropy se dostala v roce 2004 - královnu do Francie zavezla čínská obchodní loď a sršeň se od té doby šíří Evropou jako mor. Teď konkrétně do Německa...
"Ve Francii zdomácněla a míří do střední Evropy... Je útočnější než domácí sršeň, která je dobrosrdečná a když člověk nedělá prudké pohyby, nemělo by se nic stát. U sršně asijské se říká, že je útočnější. Stačí menší podnět a dokáže napadat. Problém není ani tak ve strachu u lidí. Problém je, že obavy mají včelaři. Problematická je v tom, že loví a ničí včely. Což je problém sršňů obecně, protože tím živí larvy... Jde jí o masitý pokrm," řekl eXtra.cz entomolog Aleš Bezděk.
Češi by se měli mít na pozoru! "Za 10 let teoreticky bude u nás a lidé začnou zběsile likvidovat hnízda, může dojít i k likvidaci sršně, která je u nás. Naše sršeň je ale naopak užitečná," upřesnil Bezděk s tím, že nejde přesně určit, jak moc je sršeň asijská nebezpečná pro člověka. "Záleží na situaci, počtu bodnutí a také na toxicitě jedu, který se dostane do těla člověka či zvířete," dodal Aleš Bezděk.