Starosta Dolních Břežan o koronaviru: Naučili jsme se žít s chřipkou, otevřme obchody a restaurace
Po celém světě se rozšířil nebezpečný koronavirus. Kvůli nemoci Covid-19 přijímají všechny státy různá opatření. Každý stát se snaží co nejvíce eliminovat šíření viru. V České republice byl vyhlášen nouzový stav a vláda každým dnem vyhlašuje nová speciální opatření.
Omezení svobody
Jsou zavřená restaurační zařízení, kina a téměř všechna místa, kde je možné žít kulturně. Je omezena svoboda pohybu i pobytu, práva podnikat, práva shromažďovací a také evidujeme zásadní dopady do práva na vzdělávání, práva náboženské svobody a práva na soukromý a rodinný život. Jak tento problém vnímá starosta Dolních Břežan a bývalý vědecký pracovník Akademie věd ČR Věslav Michalik?
Názor Michalika
"Nouzový stav a karanténa představují největší omezení základních práv a svobod od roku 1989," napsal Michalik pro portál ctidoma.cz. Dále vysvětlil, že s opatřeními vlády souhlasí, nicméně ne na dlouhou dobu. "Nejen z důvodu ekonomických je nutné vracet život do normálu co nejdříve. Ten správný okamžik musí určit politici. Se vší odpovědností k hledání rovnováhy. Nelze čekat na svět bez virů. Ani na svět bez Covid-19," líčil starosta Dolních Břežan.
Souhlasí s tím, aby lidé ještě nějakou dobu nosili roušky a dodržovali zákaz shromažďování, ovšem nabádá k tomu, aby se studenti co nejdříve vrátili do škol. "Zajistěme, abychom ze strachu před neznámým neponechali tvrdá opatření v platnosti déle, než je nutné. Přejděme po dozásobení zdravotníků a obyvatelstva na korejský či tchajwanský model, který nahrazuje plošná opatření opatřeními individuálními."
"Naučili jsme se žít s chřipkou. Nebojíme se jí, nepanikaříme. Chodíme na veřejnost, jíme v restauracích, létáme letadly na dovolenou, chodíme do divadla, na koncerty, sportovní utkání," porovnával Michalik.
"Otevřme služby, obchody a restaurace, třeba za přísnějších hygienických podmínek. Nechme pracovat zubaře, praktické a odborné lékařské ambulance, ať nemáme zbytečně mrtvé z opožděných diagnóz nemocí, které umíme léčit. Izolujme prokazatelně nemocné a chraňme starší lidi nad 70 let, zejména v hromadných sociálních zařízeních," pronesl na závěr s tím, že veškeré politické konání musí být hodnocené tak, aby činy směřující k ochraně nás všech před novým virem nakonec nezpůsobily více škody než užitku.