Stephen Hawking před smrtí promluvil o konci světa: Kdy nás podle slavného vědce čeká
Stephen William Hawking, jenž by dnes oslavil své 79. narozeniny, byl uznávaným anglickým teoretickým fyzikem, z něhož se stal jeden z nejznámějších vědců všech dob. Nebylo proto žádným překvapením, když už na střední škole dostal přezdívku Einstein
Stephen Hawking měl amyotrofickou laterální sklerózou (ALS)
Ve studiích se nejvíc zajímal o matematiku, fyziku a chemii a ještě předtím, než odmaturoval, si podal žádost o studium na Oxfordu, kam ho také přijali. Začal tedy studovat fyziku a v roce 1693 nastoupil na Cambridge, kde se věnoval kosmologii.
Hawking trpěl amyotrofickou laterální sklerózou, tedy chorobou napadající nervový systém, která způsobuje postupné ochrnutí celého těla. Jeho nemoc byla odhalena, když mu bylo 21 let, a tehdy mu lékaři nedávali více než tři roky života. Od roku 1968 už se pohyboval jen díky vozíčku a později začal s okolím komunikovat s pomocí speciálního počítače.
Roku 1965 si vzal svou životní lásku Jane, která mu na svět přivedla tři děti - Roberta, Lucy a Timothyho. O třicet let později si vzal svou ošetřovatelku Elaine Mason, se kterou se však v roce 2006 rozvedl a opět se hodně sblížil s Jane. V roce 2014 byl o jeho životě natočen film Teorie všeho, ve kterém si jej zahrál Eddie Redmayne
Stephen Hawking o konci světa
Přestože byl nemocný, tak se věnoval vědeckému výzkumu a vydal okolo dvou stovek publikací. Mimo jiné prohlásil, že je možné cestovat časem pouze dopředu, nebo to, že klasicky vnímaná černá díra neexistuje. A taky hovořil o konci světa. „Co způsobilo expanzi nebo inflaci vesmíru? Když na to dokážeme odpovědět a plně pochopíme Velký třesk, dozvíme se také osud vesmíru,“ citoval Hawkinga portál express.co.uk. „Klíčem k tomu všemu je něco, čemu se říká temná energie - tajemná forma energie, která odděluje samotný vesmír, i když gravitace tlačí prostor k sobě,“ dodal.
Podle Hawkinga osud vesmíru závisí na tom, jak se tato temná energie chová. „Pokud pomalu slábne, pak by gravitace mohla převládnout a za přibližně 20 miliard let by se vesmír obrátil a obrátil vše zpět tam, odkud přišlo. Samotný vesmír by se uzavřel,“ vysvětlil svou teorii.
Hawking se domníval, že temná energie bude navždy řídit expanzi vesmíru. „Nakonec se všechno bude šířit dál, dokud nebude vesmír chladný a temný. Všechno se tak vzdálí, že bude poražena i gravitace,“ uvedl. Zda to ale bude znamenat konec světa, to Hawking nevěděl. „Bude to tedy náš konec? Nebo přijdeme na to, jak se do té doby dostat do nového vesmíru? Myslím, že to budeme vědět až poté, co skutečně pochopíme, proč vesmír vůbec existuje. Možná pak, až konečně rozluštíme celou kosmickou hádanku, se staneme mistry - nejen našeho vlastního vesmíru, ale i vesmíru vedlejšího,“ uzavřel.