STRACH Z MĚSÍCE: V největším nebezpečí jsou ÚPLŇKOVÉ DĚTI!
Jsou tři ráno a z vedlejšího pokoje se ozývají rány. Je to malý Honzík, který trpí autismem. Úplněk u něj vyvolal silný záchvat, který zastaví jen dobře připravený rodič. I tak může vypadat čtvrteční a páteční noc.
Úplněk nastane v pátek v 6:39 hodin, jeho vliv ale působí už nyní. A zvlášť na ratolesti, které mají autismus. Říká se jim děti úplňku a nikdo dodnes nezjistil, proč má na ně měsíční svit tak fatální vliv.
Záchvat u "zakletých" dětí, ale i dospělých může spustit takřka jakákoliv odchylka od jejich stereotypních návyků. Úplněk ho ale startuje téměř pokaždé a v extrémní míře. Mlácení hlavou o zeď, kousání sebe samotného i ostatních přítomných lidí nebo jiné formy sebepoškozování a agresivity patří k jeho nejčastějším projevům.
Jak se toho vyvarovat? Žádný ověřený recept neexistuje, jde totiž o fenomén, který je z lékařského nedostatečně probádán a z toho společenského je bohužel dlouhodobě podceňován a opomíjen. Jinými slovy, rodiče jsou obvykle odkázáni sami na sebe. Pomohou především pevné nervy a postupy, které na autistické dítě při záchvatech běžně zabírají.
Co je autismus?
Vývojové mentální postižení, které spousta lidí zná pouze z filmu Rain Man s Dustinem Hoffmanem a Tomem Cruisem. Autismus se rozvíjí už v dětství, většinou před třetím rokem. Medicína nezná odpověď na to, co je jeho spouštěčem.
Projevuje se silnou poruchou v chování, kdy zjednodušeně řečeno dotyční špatně komunikují s okolím a žijí spíš ve vlastním světě. Příznačné je také neustále opakování určitých vzorců chování, jejichž narušení může vést k nebezpečným záchvatům.
Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Nesprávně chápe informace, které k němu směřují, a reaguje poněkud zvláštně na běžné podněty. Projevy autismu jsou velice rozmanité, nelze najít dva jedince s autismem, kteří by měli stejné projevy.